Autor Wątek: TERAPIA LOGOPEDYCZNA PROWADZONA METODA KRAKOWSKA  (Przeczytany 444468 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mama_Dyzia

• Zasłużony
Odp: TERAPIA LOGOPEDYCZNA PROWADZONA METODA KRAKOWSKA
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 31, 2012, 11:01:59 »
Osobiscie szukam logopedy dla malego......z Warszawy lub okolic....i nie mam nic przeciwko metodzie krakowskiej...wrecz przeciwnie...bardzo mocno sie nad nia zastanawiam. Moze ktos moze polecic dobrego logopede?
(...)Stanie się cud i poczujesz w sobie moc,
taka moc, co rozjasni mrok(...)
Dyziek  02.2009 (autyzm dziecięcy)
Dyziek 56 # 10 ALA
             5 # 1,56 DMSA

T.S. DPT 3 # 10 M

Monika89

• Kreatywny
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 31, 2012, 13:17:44 »
Też nie mam nic przeciwko tej metodzie i jej nie skreślam.W końcu nie wiem co przyniesie przyszłość.Z tego co piszecie wielu dzieciakom ta metoda pomogła,o pomocach też słyszałam,że są fajne.Chodzi głównie o to,że ja nie znam tej metody i nie umiem stwierdzić czy ta logopedka robi wszystko tak jak być powinno.Wkurzyło mnie,że dopiero przeszła szkolenie i już chce to czego ją nauczyli wypróbowywać na moim dziecku.Fajnie,że chce nam pomóc,ale kilka razy u niej byłam i nic się nawet nie zająknęła o takiej metodzie. Miałam wrażenie że ogólnie mało wie o autyzmie.A wczoraj tylko weszłyśmy to ciach małą na siłę do stolika.Myślę,że powinna mnie zapoznać z tym co planuje wdrożyć. Zaczęła mi opowiadać,że na tym szkoleniu jej mówili,że dzieci potrafią nawet zwymiotować lub zsikać się,żeby nie współpracować co tylko gorzej mnie zniechęciło...
Roksana 31.08.2009

anuk

• Kreatywny
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 31, 2012, 15:39:31 »
Rozmawiałam wczoraj z koleżanką, która studiowała logopedię w Krakowie i mówiła mi, że jest ot bardzo dobra metoda dla dzieci, które nie mówią wcale lub bardzo mało, ale nie mają dużych problemów w sferze rozumienia.
Oczywiście twórcy zalecają ją dla każdego dziecka z problemem mowy i mają dużo sukcesów, ale wydaje mi się, że dziecko, które nie patrzy w oczy, nie odwraca głowy na czyjś głos, nie wykazuje jakiejkolwiek chęci współpracy nie można do tego zmusić siłą.
Mówiła, że widziała chłopca, który ze strachu przed terapeutką "mówił" a  w domu niechętnie

Monika mało tego są dzieci, które potrafią symulować omdlenie byle nie ćwiczyć :o
ale to chyba raczej dzieci starsze np 6-7 letnie
Michalinka IX 2009
autyzm

Monika89

• Kreatywny
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 31, 2012, 17:33:11 »
Anuk,moja właśnie nie rozumie mowy,słaby jest kontakt wzrokowy.Dziś siedziałyśmy na dywanie dałam jej klocki do dopasowywania to najpierw złapała same klocki potem nawet próbowała to do dobrych otworków włożyć.Tyle że jej się nie chciało,,nie interesowało jej to zbytnio. Ty pisałaś jak Wasza neurologopeda z Misią pracuje i na początek wolałabym żeby u nas odbywało się to podobnie.No a jak będzie później to nie wiem.

Pozdrawiam!
Roksana 31.08.2009

tobiaszkowa

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 31, 2012, 20:11:54 »
Ja bardzo polecam tę metodę,u nas są rewelacyjne efekty,ale kosztuje to dużo pracy i wyrzeczeń.Pierwszą podstawą w tej metodzie o czym nikt nie pisze jest całkowite odcięcie dziecka od telewizora,niestety nie tylko dziecka,my też nie możemy przy dziecku oglądać,nie wolno słuchać muzyki,grać na komputerze,najlepiej wyłączyć też grające zabawki.Na początku myślałam,że jest to niewykonalne,ale czego nie robi się dla dobra dziecka.Całkowita cisza w domu sprawiła,że syn zaczął widzieć rzeczy których wcześniej nie zauważał,naprzykład zainteresował się książkami których wcześniej nie znosił,zaprzyjaznił się z dziadkiem,którego wcześniej zupełnie ignorował,wójkami i ciociami,których się wstydził i na te efekty nie trzeba było długo czekać(kilka dni bez tv).
Głównym celem tej metody jest nauczenie dziecka mówić,służą do tego specjalne płyty które dziecko musi słuchać w słuchawkach,zaczyna się od samogłosek i wyrażeń dzwiękonaśladowczych,do płyt dołączone są książeczki które dziecko ogląda podczas słuchania.Zresztą nie będe się rozpisywać na czym polega metoda bo każdy może sobie sprawdzić w necie,ważne dla mnie są efekty.My z synem trafiliśmy do psychologa 4.5 miesiąca temu mały miał wtedy 2lata i 3 miesiące mówił pare słów(mama,tata,baba,bum bum,nie)machał łapkami,układał auta w rzędach,piszczał,krzyczał i zupełnie nie słuchał co się do niego mówi,nie można go było nauczyć niczego miał wszystko gdzieś.Pani psycholog stwierdzila zagrożenie autyzmem.

Metodą krakowską pracuje w domu sama,nie korzystamy z innych terapii.Zaczynaliśmy od zera mały nie umiał dosłownie nic,nie istniały dla niego kolory,kształty,wielkosci,nie zauważał,że coś jest małe,duże,takie same,inne po prostu nic.PO 2 tygodniach terapii znał wszystkie samogłoski,rozdzielał małe i duże przedmioty,rozdzielał 2 kolory,dokładał taki sam do takiego samego,powtarzal wyrażenia dzwiękonaśladowcze,po prostu zupełnie inne dziecko.Po 4,5 miesiącach terapii syn MÓWI, nie jest to jeszcze mowa idealna ale normalnie idzie się z nim dogadać.Zna kolory,ksztalty,widzi różnice w obrazkach,umie kategoryzowac,rozróżnia wielkości,czyta wszystkie sylaby otwarte,umie liczyć do 10(rozróżnia cyfry nawet 6 i 9 mu się nie myli)uklada obrazki z kilku części,zna pory roku ,dni tygodnia a nawet miesiące.Myśle,że jak na 4,5 miesiąca ćwiczeń tylko w domu to chyba niezłe osiągnięcia.Więc gorąco zachęcam do wypróbowania tej metody bo myśle,że naprawdę warto.

Monika89

• Kreatywny
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 01, 2012, 00:40:12 »
To faktycznie super osiągnięcia,gratuluję :) Ja jednak na razie wolę się skupić na kontakcie przy zabawie,wygłupach.Pani logopeda niech ćwiczy swoje nowo nabyte umiejętności na kimś innym.Widzę że mała chętniej na nas zerka,łapiemy kontakt wzrokowy.Jakiś czas temu jak mówiłam "daj mi am" to łyżką celowała w moje usta a patrzyła w zupełnie inną stronę.W ogóle nie patrzyła na twarze,nie chciała spojrzeć w lustro,teraz patrzy z zaciekawieniem.Rozumie kilka banalnych poleceń,chociaż nie zawsze ma chęć je wykonać.Staram się dołączać do jej zabaw,proponować nowe aktywności.Jeśli będzie rozumiała więcej stopniowo dojdziemy i do stolika.Nic na siłę.Dla mnie liczy się to,że ona chce abym obok niej siedziała jak się bawi,że jak je częstuje również mnie,a gdy tata wróci z pracy pobiegnie i wyciągnie do niego ręce(oczywiście nie zawsze). Nie skupiam się aktualnie na takich umiejętnościach jak dopasowywanie obrazków,czy czytanie.Do tego jeszcze dłuuuga i wyboista droga:)
Roksana 31.08.2009

AnnaLee

• Aktywny
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 03, 2012, 11:13:28 »
Moniko to co robisz w domu skupiając się na relacjach z małą jest super ale nie rezygnuj z logopedy. Jedno i drugie dla dziecka jest niezbędne. Czas płynie nieubłaganie a w kwestii mowy dziecka prawie nieodwracalnie. Im szybciej zacznie się ćwiczyć z dzieckiem tym lepiej. Może porozmawiaj z Panią logopedką, może poszukaj inną, może poczytaj o tej metodzie i zacznij ćwiczyć z dzieckiem sama. Takie umiejętności jak rozmumienie rzeczowników, czasowników, przymiotników, kolorów, dopasowanie, kategoryzacja, ćwiczenia pamięci itp to podstawa jesli chcesz żeby dziecko rozwijało się w normie intelektualnej.  Zgdzam się, że to długa i wyboista droga (powiedziałabym, że w naszym przypadku ciężka "harówka") ale warto ją jak najszybciej zacząć.
Moje dziecko uczone jest tą metodą 3 lata (zaczeliśmy jak miał 2,5). Po roku dopiero zaczął mówić samogłoski, po 2 latach rzeczowniki i czasowniki teraz mówi swobodnie i komunikacyjnie zdania złożone. Ostrożnie możemy myśleć o szkole integracyjnej. Zajęcia logopedyczne (albo z logopedami, albo z wolontariuszkami albo z nami ) ma prawie codziennie i długo jeszcze tak zostanie. Oczywiście oprócz logopedy ma jeszcze inne zajęcia (SI, zajęcia z psychologiem, grupowe itp) i chodzi do przedszkola. Nie zapominamy też o wspólnych zabawach, wygłupach i czytaniu książek bo to ogromnie wzmacnia nasze wspólne relacje. Jedno i drugie jest ważne.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2012, 11:15:06 wysłany przez AnnaLee »

Dottie

• Zasłużony
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 03, 2012, 17:52:18 »
Zgadzam sie że im szybciej tym lepiej.
Nasza terapeutka uważa ze dziecko miedzy 2-3 rokiem życia uczy sie najszybciej mowy. Oczywiście są wyjątki dzieci ktore zaczęły mówić zdaniami np w 4 roku nie mówiąc nic do  tej pory...ale nie ma co liczyć na to.

Wiem że nauka czytania 2-3 latka wydaję się zbyteczna ale w przypadku dzieci z zaburzeniami ze spektrum jest to bardzo przydatne i dużo daje.
Therefore do not worry about tomorrow. For tomorrow will worry about itself. Each day has enough troubles of its own. After all the tomorrow is the day you worried about yesterday.

Grudniowy Niezwykły Chłopczyk 2008

pobosia

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 03, 2012, 18:36:07 »
a gdzie mam poczytac o tej metodzie dzisiaj akutat odezwala sie do nas pani logopedka wlasnie ktora bardzo chetnie mi pomoze ale ja tez bym chciala cos sama sie nauczyc gdyz moj synus jest tak samo w mowie rozbrykany jak ww dzieciaczki czyli mama, daj,dada i koniec ,pozdrawiam
Konrad 02.06.2009

tobiaszkowa

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 03, 2012, 22:44:59 »
Ja kupiłam książke pani Jagody Cieszyńskiej,która wymyśliła tę metodę "Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych" i tam jest wszystko opisane jak z dzieckiem ćwiczyć,wiem że jest też książka opisująca samą terapie.Jeśli ktoś jest naprawdę zainteresowany mogę napisać jakie zalecenia dostaliśmy na samym początku terapii.

Dottie

• Zasłużony
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 03, 2012, 23:29:54 »
W książce Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych jest wszystko. Książka jest super, polecam każdemu. Szczególnie na początek drogi.
Therefore do not worry about tomorrow. For tomorrow will worry about itself. Each day has enough troubles of its own. After all the tomorrow is the day you worried about yesterday.

Grudniowy Niezwykły Chłopczyk 2008

kasia191

• Zasłużony
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 04, 2012, 08:01:29 »
Tobiaszkowo-a moglabys odezwac sie do mnie na Priv,chetnie porozmawiam z toba,mam 3 letniego autyste noi niespelan 2 latka z podejzeniem,twoja wypowiedz naprawde bardzo mnie zaciekawiła,chetnie poslucham jak zaczac.......jestem gotowa na wiele poswiecen ;)

Costos

• Zasłużony
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 04, 2012, 08:20:49 »
Tobiaszkowa, a może po prostu tu napisz. Na pewno wiele osób będzie bardzo zainteresowanych!
Jaś ( 06.2008 ) - 25mg  ALA#79,  25mg DMSA#18
TS: mmr.,  nux vom., inf., bcg, wzwb, pneumo, rota, depakina, polly antyb., polly vaccine, anaesthetic rem.
homeopatia klasyczna (A.Ś)

kasia191

• Zasłużony
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 04, 2012, 08:48:30 »
Tobiaszkowa, a może po prostu tu napisz. Na pewno wiele osób będzie bardzo zainteresowanych!
wszystko co daje efekty to naprawde godne jest uwagi,tym bardziej ze mało chyba sie mowi teraz o prof Cieszyńskiej

AnnaLee

• Aktywny
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 04, 2012, 09:11:24 »
Wklejam tutaj wywiad z prof Cieszyńską, który znalazłam w internecie.
Metoda krakowska w "Kawie czy Herbacie"

Ja go z przyjemnością obejrzałam.

A tu informacje o tej metodzie:http://www.sylaba.info/, http://www.konferencje-logopedyczne.pl/ i jeszcze strona z terapeutami, którzy pracują tą metodą: http://www.szkolakrakowska.pl/Szkoa_Krakowska/Szkoa_Krakowska.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2012, 09:32:12 wysłany przez AnnaLee »