Autor Wątek: TERAPIA LOGOPEDYCZNA PROWADZONA METODA KRAKOWSKA  (Przeczytany 450810 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Basia30

• Bywalec
  • **
Odp: TERAPIA LOGOPEDYCZNA PROWADZONA METODA KRAKOWSKA
« Odpowiedź #750 dnia: Czerwiec 07, 2015, 21:45:37 »
A powiedzcie jakie początki u was bo u nas po 2 miesiącach ciężko

antulkowa

• Aktywny
« Odpowiedź #751 dnia: Czerwiec 07, 2015, 22:53:28 »
Zle koncowki w odmianie na poczatku sa w normie . Po jakims czasie sam zalapie jak sie mowi porawnie , wystarczy ze bedzie osluchiwal sie z poprawna mowa np od mamy .
Synio luty 2012

Mama_Szymka

• Aktywny
« Odpowiedź #752 dnia: Czerwiec 09, 2015, 01:42:02 »
Skarbuś, puszczamy płytki: Samogłoski, Wyrażenia dźwiękonaśladowcze i wszystkie rzeczowniki. Pojawiło się kilka wyrażeń dźwiękonaśladowczych a dziś powiedział nawet 'noga'. Jupi :))
Muszę zainspirować się Twoimi wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi :)) Fajne pomysły :))
Twój już pięknie mówi :) Gratuluję :) Mam nadzieję, że ja też się doczekam :)

Basia30 my słuchamy płytek od początku kwietnia gdzieś. Początkowo była wojna i słuchawki po pół minuty na uszach. Jakiś miesiąc temu zaczął mówić "sss" na węża + 2-3 inne wyrażenia dźwiękonaśladowcze, ale przestał :(
Dopiero tydzień temu pojawiły się samogłoski a teraz pojawiają się wyrażenia dźwiękonaśladowcze, jakieś sylaby w zabawach i końcówki wyrazów - w stylu - u niego lampa to pa, ciastko (mojej roboty :) ) to dako itd... Ale po lektorze nie chce powtarzać, zdarza mu się to sporadycznie dopiero. Chyba musimy być cierpliwe, dzieciaczki też pewnie potrzebują trochę czasu.
Szymon 08.2012

nowika

• Zasłużony
« Odpowiedź #753 dnia: Czerwiec 09, 2015, 10:51:32 »
Dziewczyny jeśli macie konto na chomiku to wstawiam link do mojego chomika - wrzuciłam tam trochę pozbieranych w necie pomocy lofopedycznych do MK - część z Arsonu, część innych, które można śmiało w metodzie wykorzystać.
http://chomikuj.pl/elle27
Oliwier 13 I 2010 ALA 23#8,3 mg

koliber

• Zasłużony
« Odpowiedź #754 dnia: Lipiec 09, 2015, 09:14:32 »
to i tu napisze ze u nas spore postepy z mową
doszło kilka słow wypowiadanych sylabami ;)
(niestety dotycza głownie tego co zakazane w met. krak. a co niestety czasem łamiemy :p) czyli "ba- je" (tylko i wyłaczne baby first...bo tam jeszcze czegos sie dziecko moze nauczyc) "mu-zy-ke"

ja za duzo nie pracuje oczywiscie (tak przy stoliku czy stricte MK), bo juz taka mam nature ze wolałabym tone wegla rozładowac niz czymkolwiek co ma chocby minimalny zwiazek z edukacja sie męczyc ;), takl ze po za chwila pracy stricte mk to zwyczajne "zmuszanie" do powtarzania sylabami kazdego słowa jest całymi dniami ...

ale u nas to duzy wpływ ma jednak leczenie biomedyczne
zmiana suplementacji na podstawie panelu metylacyjnego mysle ze bardzo duzo dała

po za tym wspomagajaco pecsy stosujemy...bo to jednak pomaga mu sie komunikowac...a i tak czesto zamiast przynosic obrazek to mówi
(np ką- pu czyli kąpać...ja mówiłam tak zawsze dla uproszczenia i tak sie nauczył " idziemy kąpu" )
oczywiscie kazdy pecs jest powtarzany sylabami ...

ale postęopy cały czas są..codziennie cos nowego :)

Lelifka

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #755 dnia: Lipiec 22, 2015, 08:55:34 »
Dawno mnie tu nie było, więc się przypomnę. Syn Filip, skończy 7 lat w sierpniu, zdiagnozowany w 13 miesiącu życia. Filipek od 3 lat uczęszczą do przedszkola specjalnego, 3 uczniów, dwie Panie. Syn niemówiący, oprócz śsłowa pi- oznaczającego i picie i jedzenie. od pół roku znaczne polepszenie rozumowania, rozumienia poleceń. Wcześniej SUO, ale po przeprowadzce poza miasto trudno mi wyegzkwować. ALE NA TEMAT.  w tamtym tygodniu po raz pierwszy uczestniczyliśmy w turnusie Pierwsze Słowo u Panstwa Masłowskich. I stał się cud. Po trzech dniach masaży buzi, po konskewetnej pracy najcudowniejszej Pani Anetki mam w domu inne dziecko!. Wyłam ze szczęścia i wściekłości jednocześnie. Śzczęścia, że wreszcie ktoś pokazał Filipowi jak ustawiąć buzię, jak pracować językiem. OD czasu powrotu syn SAM - nie na zasadzie echolalii woła - pije, ja pije, daj, mama, mama daj, tata, to....dla mnie to aż trudne do uwierzenia, gdy po 7 latach podchodzi do patery i mówi "banan"..Dlatego wściekłość, na siebie, bo byłam tam zapisana dwa lata temu, lecz terapeuci, także niekórzy z forum odradzali,że to tlyko mechaniczne wyciskanie głosu na siłę, z użyciem przemocy,że to nieludzkie. Wściekłość na logopedów,że żaden nei zaglądnał do buzi, nie zobaczył problemów z językiem, wędzidłami w policzkach itd....
Treaz wiem ,ze czytać opinie owszem trzeba, ale dopóki sam człowiek nie sprawdzi to nie wie..tak jak z sumplementami czy innymi metodami pracy...
Okaząło się,ze syn umie dużó więćej niż myslałam,łzy mojego aktra na mie działały i odpuszczałam. Okazało się,żen ie tedy droga. Cackałąm się znim 6 lat i co? Owszem, na pewno jest wypracowany, nie twierdzę,że w ciągu 5 dni ktoś go uzdrowił, na jego obecny stan ma wpływ 6 lat pracy równych ludzi. Ale tamtem ydzień pokazał jak wykorzystac jego cąły potencjał i chęc do komunikowania się, bo chyba to jest kluczem,że Filiepk chce mówić..WRESZCIE!
Mama Filipka. 13.08.2008

krzem

• Zasłużony
« Odpowiedź #756 dnia: Lipiec 22, 2015, 18:03:51 »
Lelifka, pani Anetka toruje głoski, tak?
Tulo 12.2010

"Nothing ever goes away until it has taught us what we need to know."

nowika

• Zasłużony
« Odpowiedź #757 dnia: Lipiec 22, 2015, 22:19:04 »
 ;D

nowika

• Zasłużony
« Odpowiedź #758 dnia: Lipiec 22, 2015, 22:27:31 »
to i tu napisze ze u nas spore postepy z mową
doszło kilka słow wypowiadanych sylabami ;)
(niestety dotycza głownie tego co zakazane w met. krak. a co niestety czasem łamiemy :p) czyli "ba- je" (tylko i wyłaczne baby first...bo tam jeszcze czegos sie dziecko moze nauczyc) "mu-zy-ke"

ja za duzo nie pracuje oczywiscie (tak przy stoliku czy stricte MK), bo juz taka mam nature ze wolałabym tone wegla rozładowac niz czymkolwiek co ma chocby minimalny zwiazek z edukacja sie męczyc ;), takl ze po za chwila pracy stricte mk to zwyczajne "zmuszanie" do powtarzania sylabami kazdego słowa jest całymi dniami ...

ale u nas to duzy wpływ ma jednak leczenie biomedyczne
zmiana suplementacji na podstawie panelu metylacyjnego mysle ze bardzo duzo dała

po za tym wspomagajaco pecsy stosujemy...bo to jednak pomaga mu sie komunikowac...a i tak czesto zamiast przynosic obrazek to mówi
(np ką- pu czyli kąpać...ja mówiłam tak zawsze dla uproszczenia i tak sie nauczył " idziemy kąpu" )
oczywiscie kazdy pecs jest powtarzany sylabami ...

ale postęopy cały czas są..codziennie cos nowego :)

koliber - miałam Ci to już napisac na facebooku, bo zdanie "ja za dużo nie pracuję" i "Rolek ma MK dwa razy w tyogdniu" mnie zmroziły ;( na jednym ze szkoleń  prof  Cieszyńska pokazywała nam rozwój neuronów u myszy poddawaneych stymulacji lewopółkulowej - jedne były poddawane stymulacji przez 5 godzin jednego dnia - wtedy ich neurony wzrastały dziesięciokrotnie, drugie myszy były poddawane dużo mniejszej stymulacji ale codziennie - ich neurony rosły codziennie dwukrotnie. Po tygodniu neurony myszy z grupy pierwszej były ponownie na poziomie 0, natomiast neurony z grupy drugiej były już czternastokrotne bardziej rozwinięte. Morał z tego taki - jesli chcesz, aby terapia była skuteczna, musi być wykonywana CODZIENNIE - dwa razy w tygodniu nic nie da, więc rusz dupeczkę  i weź się do roboty! ;)

Lelifka

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #759 dnia: Lipiec 23, 2015, 16:06:42 »
Lelifka, pani Anetka toruje głoski, tak?
NIe, nie toruje ale jest ŚWIETNYM pedagogiem. Po pierwsze i chyba najważniejsze wyciszała srtmulacje- machanie rękoma i kląskanie jak konik językiem. KONSEKWENTNIE przytrzymywała lewą rękę na jego kolanach tak by pracował jedną ręką ( syn jest praowręczny). Okazało się,że Filip dotchczas dostawał za dużo wsparcia tzn. jeszcze nie wykonał zadania, trzymał np kartonik w dłoni i szukał pary..jak tylko się zbliżał do pary logopeda, nauczyciel w przedszkolu, ja lrzyczelismy" tak, brawo...za kazdym razem skupiał uwagę na osobie, na jej mimice, na potwierdzeniu przez nią poprawności ćwiczenai niż na samym zadaniu. Cięzko było się młodemu przestawić,że zadanie ma wykonać samodzielnie, a dopiero potem zostaje ono ocenione..kolejna sprawa okazało się,że gdy obrzaki, przedmioty są w jednym rzedzie to ok...ale już w dwóch lub porozrzucane po biurko to ich nie widzi..tzn. nie rozgląda się, wybiera pierwszy lepszy pod ręką, a patrzy w oczy terapety...takie drobne niby rzeczy, zmiana kiernku uwagi dziecka, wyciszenie okazały się kluczowe w nasyzm wypadku...
Mama Filipka. 13.08.2008

Kasieńka85

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #760 dnia: Sierpień 02, 2015, 18:04:48 »
 :)
Jestem pierwszy raz na tym forum. Mój Nikoś został zdiagnozowany w czerwcu. W Październiku skończy 3 lata. Kupiłam materiały z metody krakowskiej. Płytek słucha codziennie, gorzej z innymi ćwiczeniami. Nie ma u nas w województwie nikogo, kto mógłby poprowadzić tą metoda. Nikoś chodzi również prywatnie do logopedy, na terapię SI. Od września pójdzie do przedszkola integracyjnego, gdzie będzie miał kształcenie specjalne i wczesne wspomaganie rozwoju.  Logopeda widzi postępy, ale sama nie wiem...W domu Nie chce współpracować przy ćwiczeniach. Ze słuchawkami różnie jest, ale staram się nie odpuszczać.
Po ile minut powinny trwać inne ćwiczenia, ile ich powinno być, jakie?

nowika

• Zasłużony
« Odpowiedź #761 dnia: Sierpień 04, 2015, 18:18:41 »
Dziewczyny, jak byście chciały Analogie Atematyczne to wrzuciłam 30 skanów na chomika.
http://chomikuj.pl/elle27/Metoda+krakowska+Arson+pomoce/analogie+atematyczne+-+1-30

krzem

• Zasłużony
« Odpowiedź #762 dnia: Sierpień 09, 2015, 20:41:46 »
Nowika ja jestem bardzo zainteresowana materiałami. Jeśli możesz coś podesłać - bardzo proszę.
Wracam do Was, bo moje dziecko ślicznie naśladuje - próbuje powtarzać i mówić trudne słowa. Bardzo się stara, prosi o ułożenie buzi, o masaż ust, pokazuje palcem moje usta (chce żeby powtórzyć), pracuje językiem. Od dzisiaj znowu zaczęliśmy intensywną pracę. Było trochę wariacji, ale ostatecznie 45 minut "zabawy" stolikowej z cyferkami, rysowaniem ślaczków po kropkach i wklejaniem obrazków do cyferek upłynęło bardzo miło. Odpowiedział ładnie "banan", "iba (ryba), "piłka" i "tort" (z ładnym R) na pytanie "co to jest?" (do obrazka). Bez problemu słucha płytek (dzisiaj z mamą na łóżku) - wróciliśmy do początku czyli samogłoski i wykrzyknienia. Znowu marudzi z powtarzaniem, ale wiem, że to dobry moment na krakowską i mocną pracę. Bardzo chcę i Mały czuje moją determinację. Nie odpuścimy tak łatwo jak wcześniej. Ostatecznie kupię sobie control sress i działamy. Mamy trochę pomocy z Arson, ale gdyby ktoś coś chomikował, proszę o link.
Tulo 12.2010

krzem

• Zasłużony
« Odpowiedź #763 dnia: Sierpień 09, 2015, 20:48:15 »
Zapomniałam. Znalazłam w znanym sklepie R_s___n_, bardzo fajną zabawkę. Nazywa się IQ FIT, firma Smatr Games. Jest mała i wygodna w przenoszeniu - taka alternatywa dla tabletu. Zabawa polega na układaniu kształtów z figur według wzoru. Mój synek na razie układa swoje kształty, ale to też wymaga kombinowania, bo panel do układania jest dziurkowany, a kształty to trójwymiarowe łańcuszki kulek. Dużo pracy dla małych rączek i rozwijającego się mózgu.
Tulo 12.2010

nowika

• Zasłużony
« Odpowiedź #764 dnia: Sierpień 10, 2015, 10:09:54 »
Krzem - nawrzucałam dużo pomocy do MK - http://chomikuj.pl/elle27. Są analogie atematyczne, łączenie cech, kodowanie, czasowniki do wydruku w wielu wersjach, jest książka Wianeckiej "co dzień łatwiej", analiza i syntenza wzrokowa, grafomotoryka i wiele innych.