Autor Wątek: TERAPIA LOGOPEDYCZNA PROWADZONA METODA KRAKOWSKA  (Przeczytany 445005 razy)

marcelka

• Kreatywny
Odp: TERAPIA LOGOPEDYCZNA PROWADZONA METODA KRAKOWSKA
« Odpowiedź #720 dnia: Luty 10, 2015, 13:00:55 »
Skarbuś - płakał to będzie na pewno, bo inaczej nie uda się zrobić MTG, chyba że mały będzie sam jakiś dźwięk produkował, ale zazwyczaj to jest tak, że dźwiękiem tym jest płacz właśnie. - Terapeuta przytyka nos, tak żeby strumień powietrza wydobył się przez usta, a następnie nastawia buzię w taki sposób, żeby dźwięk realizowany był jako samogłoski, pojedyncze sylaby, krótkie zdania. Słyszałam, że Wianecka to całe zdania potrafi torować. Nagrywa się głos dziecka i jest mu on później odtwarzany przez słuchawki. Dziecko uczy się ruchu buzią, tak aby samo mogło zaplanować ruch potrzebny do wytworzenia sylaby, samogłoski, wyrazu.
http://www.arson.pl/index.php?products=product&prod_id=50

Dla mnie to straszne jest.
Miko 2011 autyzm dziecięcy

koliber

• Zasłużony
« Odpowiedź #721 dnia: Luty 10, 2015, 13:10:18 »
a własnie...my mamy kupic dyktafon dla syna...pewnie bedzie cos takiego własnie :)

ja tam nie widze w tym nic strasznego...
mozn asie z dzieckiem tak piescic bez konca i ono w koncu w wieku 8 lat nie bedzie potrafilo normalnie mowic...sie trzeba spiac i jakos przecierpiec chwile płaczu...
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2015, 13:12:13 wysłany przez koliber »

marcelka

• Kreatywny
« Odpowiedź #722 dnia: Luty 10, 2015, 13:27:19 »
Koliber ja nie pieściłam, ale też nie zamęczałam. Każdy może wyrazić swoje zdanie, generalnie moje dziecko mówi i to w swojej normie wiekowej bez MTG. Nie możesz każdego traktować w ten sposób, że jak nie zastosuje danej metody to dziecko nie będzie mówiło.
Nie stosowałam tej metody długo, ale podjęłam próbę, wyglądało to podobnie jak Ilonaw opisuje, odpuściłam, ale pracowaliśmy i pracujemy dalej innymi metodami i dziecko mówi. Nie jest to metoda dla wszystkich dzieci.

Nie wiem dlaczego panuje takie przekonanie, że tylko ta metoda jest najlepsza dla dzieci z autyzmem i tylko ona uruchomi mowę u dziecka. Chce dać przykład rodzicom, którzy widzą, że dziecko cierpi i czuja podskórnie, że to nie jest dobre dla ich dziecka, że są inne możliwości i że niekoniecznie trzeba robić coś, do czego nie ma się przekonania.

Nie neguje całkowicie metody, są rodzice którzy maja sukcesy pracując MK, ale nie dajmy się zwariować.

nowika

• Zasłużony
« Odpowiedź #723 dnia: Luty 10, 2015, 15:50:39 »
Dlatego MTG zleca się jak dziecko nic nie mówi po roku systematycznej terapii MK. To nie jest metoda dla wszystkich, ale ja bym się nie wahała podjąć takiej próby, żeby dać tę szansę na mowę. Metoda fizjoterapeutyczna Vojty też jest straszna, dziecko płacze okropnie, bo jego całe ciało zbolałe jest przez nieustające przykurcze. Mnie mama chłopczyka z MPD powiedziała, że to tak jakby człowiek miał całe ciało przewiane - wiecie jaki to ból, jak Wam plecy przewieje, nie? I takie kilkumiesięczne dziecko, pozwijane jak rogalik masuje się na siłę, po co? Żeby mu pomóc. Mama tego chłopca mówiła, że jak przyjechała z Warszawy z pierwszego zabiegu Vojtą to dziecko pierwszy raz przespało noc, bez okropnego, pełnego bólu płaczu przez pół nocy. MTG też jest po to, żeby pomóc dzieciom. Wiele autystycznych dzieci ma ogromny problem z naśladowaniem ruchu twarzy - patrzą, jak robisz A, lecz buzia odmawia posłuszeństwa, żeby tez powiedzieć A, mimo że bardzo by chciały. Widziałam jak same biorą ręce terapeuty i kładą sobie na buzi, żeby pomógł im wypowiedzieć chociaż jedną głoskę. Te dzieci nie są nieświadome - mają swoje myśli, pragnienia, potrzeby - a nie mogą ich wprowadzić w życie, bo brak im narzędzi. To takie nieme wołanie o pomoc, a my - jako rodzice - musimy zrobić wszystko, żeby dzieciom pomóc. Jak dziecko rozbije sobie głowę, to trzeba jechać na zszywanie  - chociaż pewnie będzie strasznie bolało, a jak złamie rękę, to trzeba ją nastawić - nie trzyma się dziecka w domu z wielką raną na głowie ani ze złamaną rękę,  bo składanie, zszywanie jest straszne, czyż nie? Marcelka - Twoje dziecko mówi, więc naprawę nie zrozumiesz tego, co czują rodziny i dzieciaki, którym buzia odmawia posłuszeństwa, żeby ułożyć się w kształt słowa "mama". Ja nie mówię, że to jest jedyna słuszna metoda - zresztą pisałam o tym wyżej - ale jest to bardzo dobra metoda, konkretna, nastawiona na pracę rodzica z dzieckiem i cieszę się, że Wianecka wprowadziła MTG, bo jest to niezwykłe narzędzie, które pomaga bardzo wielu dzieciakom.
Oliwier 13 I 2010 ALA 23#8,3 mg

zosia_

• Global Moderator
  • Zasłużony
« Odpowiedź #724 dnia: Luty 10, 2015, 15:54:08 »
Ale to chyba jasne, ze to nie jest metoda dla wszystkich. I chyba nie istnieje taka metoda. I żadna nie daje gwarancji.
My też nie stosowaliśmy MK a jedynie jej elementy (do dziś stosujemy) i młody mówi. Może nie na poziomie wieku i czesto niezbyt wyrażnie, są problemy z gramatyką, ze składnia. Ale mówi na tyle, zeby się w każdym temacie swobodnie dogadać, obcy go tez rozumieją, gada spontanicznie, zadnych wyuczonych tekstów. A zaczął mówić dopiero po 4 roku życia.

marcelka

• Kreatywny
« Odpowiedź #725 dnia: Luty 10, 2015, 15:56:14 »
Nowika, ale moje dziecko nie mówiło, a teraz mówi, więc nie pisz, że nie wiem.

zosia_

• Global Moderator
  • Zasłużony
« Odpowiedź #726 dnia: Luty 10, 2015, 16:04:16 »
Ja myślę, z enajwazniejsze, to być otwartym i elestycznym. Nie dostosowywac dziecka do metody, tylko metody do dziecka.

nowika

• Zasłużony
« Odpowiedź #727 dnia: Luty 10, 2015, 17:54:13 »
marcelka - nie chciałam Cię urazić, ale to naprawdę nie to samo, gdy rehabilitowany trzylatek zaczyna mówić, a gdy rehabilitowany piecio-, sześciolatek nie wydobywa z siebie żadnego słowa. Ja też nie wiem, jak to jest, bo mój Oli zaczął mówić pierwsze słowa, gdy miał nieco ponad 2 i pół roku - dzięki MK właśnie, ale są takie dzieciaki z którymi się ćwiczy, ćwiczy i nic ;(((

nowika

• Zasłużony
« Odpowiedź #728 dnia: Luty 20, 2015, 15:30:33 »
zaczynasz od 3 elementów, układasz je obok siebie i pytasz co nie pasuje? i omawiasz co jest na obrazkach, potem ręką dziecka dwa takie same obrazki kładziesz jeden nad drugim i mówisz - "taki sam", bierzesz ten trzeci i mówisz - " nie pasuje".

czarnakawa

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #729 dnia: Luty 22, 2015, 12:38:05 »
Oj potrzeba nam takiego szkolenia z czytania, bo choć mowa ruszyła bardzo szybko, to z czytaniem stoimy w miejscu. Owszem wskazuje poprawnie podstawowe sylaby, ale już ich poprawnie nie przeczyta. Niestety jestem osobą pracującą zawodowo i ciężko jest się gdzieś wyrwać na szkolenie. Mam nadzieje,ze to kwestia ćwiczeń i czasu, bo czasami już z sił opadam. Natomiast mowa rozwija się cały czas pięknie, artykulacja też szybko się poprawia, chyba jesteśmy zagrożeni dysleksją, tym bardziej,że młody ma zaburzoną koordynację wzrokowo-ruchową.

bozhenka

• Aktywny
« Odpowiedź #730 dnia: Luty 22, 2015, 21:55:52 »
Dobre wiadomości - włoski sąd orzekł, że Infarix spowodował autyzm i dziecka i przyznał odszkodowanie http://yournewswire.com/italian-court-rules-vaccines-do-cause-autism/
Infarix u nich został zabroniony.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2015, 23:00:17 wysłany przez zosia_ »
Tomuś 10.2002.
Spektrum autystyczne, astma, alergie

nowika

• Zasłużony
« Odpowiedź #731 dnia: Luty 28, 2015, 21:32:32 »
Dyktafon działa na takiej zasadzie, że nagrywa się to co mówi dziecko , np A albo PA i odtwarza się mu potem jego głos jednocześnie pytając "gdzie jest A" gdzie jest PA". U dzieci niemówiących toruje się daną głoskę, sylabę,  słowo, nagrywa i puszcza przed takim samym napisem czy obrazkiem.

koliber

• Zasłużony
« Odpowiedź #732 dnia: Marzec 01, 2015, 15:35:00 »
u nas pani logopedka nagrywa głoski i syn potem ma je czytac słuchajac jednoczesnie na słuchawkach...
albo słuchamuy w domu i czyta z zeszytu
myliłam sie ze pani bedzie mu jakos bardzo te głoski "kształtowałą"..aczkolwiek te gesty pomocnicze robi czyli np naciska dolna jego warge jak ma powiedziec "w" itp

busia

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #733 dnia: Marzec 18, 2015, 12:58:55 »
dyktafonu nie trzeba koniecznie kupować, mozna zainstalować w telefonie i podłaczyć słuchawki, ja tak wlasnie pracuję z synem

busia

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #734 dnia: Kwiecień 02, 2015, 00:16:39 »
podpowiedzcie, jak ćwiczycie grafopercecję bo ja już nie mam cierpliwości!