Autor Wątek: przesiewowe badania metaboliczne  (Przeczytany 2917 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lilianna22

  • Zasłużony
  • *****
  • Wiadomości: 3746
przesiewowe badania metaboliczne
« dnia: Luty 16, 2012, 11:15:41 »
Dla tych z was, którym nie udało się dostać skierowania na badania metaboliczne w kierunku kilkudziesięciu chorób metabolicznych, podaję miejsca, gdzie można te badania wykonać odpłatnie. Ja robiłam co prawda 3 lata temu i koszt każdego był ok. 200 zł, ale uważam, że dla wykluczenia tego rodzaju chorób wykonać warto przynajmniej jedno z nich. Badania można wykonać "zdalnie" przesyłając materiał pocztą, z tym, że do badania z krwi na bibule potrzebna specjalna bibułka, mnie tę bibułkę przysłali, ale na pewno są też w szpitalach, gdzie jest porodówka, bo na bibule przesyłają materiał do obowiązkowych badań przesiewowych noworodków.
1. Badanie w kierunku wrodzonych chorób metabolicznych wykonywane metodą tandemowej spektrometrii mas. Zakład badań przesiewowych i hormonalnych IMiDz, Warszawa, ul. Kasprzaka 17A, tel. 22 32 77 178. Trzeba się po informacje dodzwonić do pracowni wykonującej badania metodą tandemowej spektrometrii mas. Badanie z krwi na bibule.
2. Badanie profilu kwasów organicznych w moczu metodą GC/MS. Instytut pomnik Centrum Zdrowia Dziecka. Pracownia zaburzeń metabolizmu tel.  22 815 71 47. Al. Dzieci Polskich 20, Warszawa. Badanie robi się z moczu, trzeba się dowiedzieć jak dosłać/ dowieźć mocz.

saly

  • Zasłużony
  • *****
  • Wiadomości: 544
Odp: przesiewowe badania metaboliczne
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2012, 11:52:03 »
Bibułka podlega ewidencji ścisłego zarachowania więc mogą być problemy w jej wydębieniu ze szpitala noworodkowego.