Autor Wątek: Nasza strona internetowa  (Przeczytany 123478 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DanKa

• Bywalec
  • **
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 16, 2004, 11:55:51 »
znacie tabelę pomagającą rozróznić objawy zwiazane ze spektrum autyzmu i opóxnieniem rozwojowym dziecka opracowana przez Theo Petersa..? była to pierwsza 'rzecz' która miałam w ręku (sto lat temu teraz mi sie wydaj)e oprócz ksiązki prof.jaklewicz, pamietam czytałam i było na przemian, częśc objawów opisanych pasowało do krzysia ze strony prawej (autyzm) cześc ze strony lewej (opóźnienie)..
DanKa

iwpal

• Zasłużony
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 16, 2004, 13:21:29 »
Ta tabela jest na stronie SPOA tutaj
"Jeżeli nie możesz mieć tego, co najlepsze,
zrób najlepszy użytek z tego, co masz"
Pozdrawiam
IwonaP.

DanKa

• Bywalec
  • **
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 16, 2004, 23:04:45 »
zajrzałam. nop, ale to 'sie nie zgadza'. właściwie można by podoppisywac prawie obok każdej wypowiedzi tak, jak to zrobiłą megi, że tak byc może, ale to jakby tyle. byłam rok temu na wykładzie petersa, wydał mi się dobry. ten wykład.
DanKa

jomate

• Kreatywny
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 16, 2004, 23:32:23 »
Mi też nie wszystkie punkty z ww testu się podobały np. ten ,że dziecko autystyczne nie tworzy trwałego związku emocjonalnego z rodziną- matką.
Moje dziecko wybitnie jest do mnie przywiązane, kocha mnie a mimo to ma autyzm. Daje mi to odczuc w codziennych relacjach. Może na początku choroby w pierwszych latach to nam się wydawało,że możemy nie istnieć dla niej, ale to było związane raczej z trudnością z otwarciem na świat, tak naprawdę to kochała mnie/nas od początku swojego życia.
Ola 1993

iwpal

• Zasłużony
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 17, 2004, 09:10:40 »
Ta tabelka jest pewnie takim "grubym" pzresiewem, a szczegóły wychodza juz podczas prawdziwego diagnozowania.
Pozdrawiam
IwonaP.

DanKa

• Bywalec
  • **
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 19, 2004, 02:03:34 »
ale chyba 'za grubym'. bo myslę teraz, że krzys tak długo nie był zdaigonozowany, ze, no chiodzi mi o to, ze gdyby ktops go diagnozowal wg takiej tabelki to by nie zdiagnozowal.(i nie zdiagnozowal) tak jak z tym kontaktem. i mówieniem.
DanKa

sandraw

• Zasłużony
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 24, 2004, 03:27:43 »
hahaha pamiętam tą tabelkę studiowalam rok temu i moje dziecko nijak nigzie mi nie pasowalo, niby wszedzie a jednak nigdzie....

na wizycie w ośrodku rozwiano moje wątpliwości- "to nie autyzm"

i dopiero póxniej przeczytalam o zaburzeniach semantyczno-pragmatycznych mowy, a tutaj wszystkie, idealnie, cechy pasuja do mojej corki ;)
Ola, mama Martusi (XII 2000) i Michałka(II 2005)

Kasia001

• Nowicjusz
  • *
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 25, 2004, 05:32:44 »
Mam pytanie: czy autyzm może się pogłębić? Dowiedziałam się, że dziecko z cechami autyzmu trzeba leczyć, ale czy to choroba postępująca?

dorotasz

• Kreatywny
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 25, 2004, 13:27:01 »
Witaj Kasiu :)
Pusto dziś na forum,bo święta.Postaram się odpowiedzieć na to pytanie,ale mam nadzieję, że inni też rozszerzą moją wypowiedź. Szkoda,że nie napisałaś, z jakiego powodu interesujesz się autyzmem, bo nie wiem, jak wnikliwa odpowiedź Cię zadowoli.
Otóż,każde dziecko z całościowym zaburzeniem rozwoju (krótki,ale przejrzysty
podział podaje p.Renata tu na forum) musi być objęte wczesną interwencją, tzn jak najszybciej trzeba postawić diagnozę i zacząć terapię dostosowaną do dziecka. A co z tego wyniknie? -no właśnie, żadnych gwarancji nie ma,bo to bardzo podstępna choroba. Cechy mogą się rozwinąć z czasem w pełnoobjawowy autyzm :angry:  lub też na skutek dobrze dobranej i prowadzonej terapii nawet autystyczne dziecko może dobrze funkcjonować :) Niektórzy autystycy kończą wyższe uczelnie i są zdolni do samodzielnego życia, piszą na ten temat ksiązki(,,Byłam dzieckiem autystycznym" Temple Grandin lub Raun opisany w,,Przebudzeniu naszego syna"Barry Neil KAufman).Niestety, tu nie ma reguł.
 Jedno jest pewne :( , jeśli nie podejmie się działań i terapii, dziecko nie będzie samo się rozwijać w sposób naturalny i z upływem czasu może być tylko gorzej (gdzieś czytałam w literaturze o pierwotnych i wtórnych skutkach autyzmu).
Przy tego rodzaju  niepełnosprawności poprawiamy funkcjonowanie naszych dzieci, prowadzimy pod kierunkiem fachowców (koniecznie, bo jest to tak trudna choroba, wymaga specjalistycznej wiedzy) terapię i mamy duże osiągnięcia :).
Na ostatniej konferencji w pewnym referacie podano, że autyzm ma charakter procesualny-w każdym wieku to samo dziecko przejawia inne objawy, inny jest obraz dziecka 2-letniego,a inny 4, 8, 18...-letniego.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to chętnie odpowiem, jeśli będę wiedziała :down:

dorotasz

• Kreatywny
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 27, 2004, 22:18:59 »
Wiem,wiem Megi,wątku się trzeba trzymać... :down:  :down:  :down:

Kasia001

• Nowicjusz
  • *
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 28, 2004, 19:30:29 »
Dorotasz, wielkie, wielkie dzięki za odpowiedź.
Przepraszam, jeżeli przeze mnie to zamieszanie... :(  Jestem tu od niedawna, może nie załapałam o co chodzi z tymi wątkami. Trzeba jeden wątek na jeden temat, tak? :) A może jakiś regulamin sobie poczytam...
No ale może odpowiem, jak już tu jestem.
Chodzi o mojego syna. Teraz ma dokładnie 4 lata, a zmienił się jak miał ok.18 m-cy, to znaczy zaczął się zmieniać. Było to po szczepieniach, które bardzo źle zniósł. Wtedy nie kojarzyłam tak faktów. Wcześniej był wesołym, spontanicznym, zdrowym i silnym dzieckiem. Od tych dziwnych "chorób" stracił "błysk w oku" (określenie mojej mamy), stał się lękliwy, już nie tak wesoły i ciekawy świata. Może być tak, że to charakter się zmienia z wiekiem, ale może nie... Do tego bez pamięci zajął się cyferkami, w wieku 3 lat, gdy sie zdenerwował liczył np.od 122 do 0 i nie było sposobu, by mu przerwać, bo wtedy np.nie mógł zasnąć. To już przeszło. Poszedł do przedszkola, tam powiedzieli, że nie bawi się z dziećmi i że jest "wycofany", ale że to się zdarzało i na pewno minie. Drugi rok: bawi się, ale robi to, co chcą od niego inni, brak mu kreatywności, chce być grzeczny za wszelką cenę, często się uśmiecha od kiedy zorientował się, że jest to dobrze przyjmowane, jest taki "przepraszający". Jednak przedszkolna pani psycholog potwierdziła jego wysoką inteligencję!
Fizycznie też osłabł potych "przejściach" (poszczepiennych): pojawiła się alergia, jest chorowity i płaczliwy, nie ma cierpliwości, itd.
Dodam, że jestesmy normalną, spokojną rodziną, nie wymagamy takiej totalnej grzeczności, nasz drugi syn rozwija się inaczej.
Nie twierdzę, że to może być autyzm, raczej osobowość, taki typ. Chciałam się upewnić, więc śmiało: jeśli moje obawy są nieuasadnione-proszę o uwagę na ten temat. Może wystarczy kilka wizyt u dziecięcego psychologa?
Serdecznie pozdrawiam! :)

iwpal

• Zasłużony
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 28, 2004, 20:16:47 »
Kasiu! po tym, co opisałaś to
Cytat
Może wystarczy kilka wizyt u dziecięcego psychologa?
ale na zrobienie dobrej diagnozy. Samo określenie, ze ma wysoką inteligencję w tym przypadku nie wystarczy. Jeżeli masz takie niepokoje, jakie masz, to poszukaj specjalisty od autyzmu. Jeżeli to autyzm, to się dowiesz, co masz robić, a jeżeli nie - to będziesz to wiedziała od fachowca. Niestety, nie wiem, gdzie na Śląsku sa takie ośrodki, ale moze inni Cię wspomogą.

Pozdrawiam
IwonaP.

Megi

• Zasłużony
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 29, 2004, 01:14:14 »
Kasiu, witaj
 Myślę, ze nie musisz nowego wątku zakłądać, ale raczej dopasować treść swojego listu do już istniejących na forum :)  chyba że to coś nowego.
 Wydaje mi się, ze Dorota bardzo fachowo i rzeczowo ci odpowiedziała.
Na twoje pytanie czy to jest autyzm czy nie musi  odpowiedzieć specjalista, i to raczej nie jeden, niestety. To może być zaburzenie rozwoju wymagające leczenia, tym bardziej, ze niepokoi mie opis jego stanu zdrowia. Pisałaś o tym, ze twoj synek liczył od 122... wybacz, ale to takie, no właśnie - autystyczne. To raczej nie osobowośc jak piszesz, ale przykład czynności nieadekwatnej do sytuacji. Mogło to być zachowanie kompulsywne na tle nerwowym, skoro przeszło, ale moim zdaniem twój synek wymaga bacznej obserwacji i może nawet leczenia + terapii.

Kasia001

• Nowicjusz
  • *
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 29, 2004, 23:00:30 »
Bardzo Wam dziękuję. W styczniu na pewno trafimy do specjalisty, jutro zaczynam poszukiwania.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku,
Kasia

dorotasz

• Kreatywny
Nasza strona internetowa
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 29, 2004, 23:20:49 »
Kasiu,zgadzam się z opinią  koleżanek, nie zostawiaj tak tego, nawet gdyby to miał być fałszywy alarm(oby!). Nie opuszczaj nas jednak... :( . I koniecznie znajdź dobrego specjalistę od diagnozowania autyzmu i pokrewnych zaburzeń rozwojowych, bo szkoda Twojego czasu. Ile ja się nasłuchałam od "specjalistów, że chłopcy mówią  póżniej i może zbadać słuch itp...
Ja polecam Synapsis, chociaż to w Warszawie, ale tam diagnozują   bardzo dobrze.Nie wiem jak z terminem, ale zachęcam,bo lepiej stracić czas na dojazd, niż dreptac od fachowca do fachowca i niczego się nie dowiedzieć...

Trzymamy kciuki :)