Autor Wątek: mutyzm wybiórczy  (Przeczytany 78094 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 28, 2006, 08:28:16 »
wiola, decyzja o podaniu lekow dziecku musi byc tylko twoja. ja zawsze bylam przeciwniczka faszerowania dziecka chemia. Ale teraz moge powiedziec tylko, ze gdybym kilka lat temu wiedziala o mutyzmie tyle ile wiem dzisiaj to zdecydowalabym sie na leki juz na poczatku drogi. Mysle ze dzisiaj Kasia bylaby juz zdrowym dzieckiem. Im wczesniej zacznie sie leczenie tym lepiej, tym latwiej dziecko moze pokonac mutyzm. Im dluzej siedzi w chorobie tym gorzej bo niemowienie staje sie nawykiem. Dziecko bardzo mocno utrwala w sobie pewne wzorce zachowan, ktore potem bardzo trudno zmienic.

uza

• Bywalec
  • **
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 28, 2006, 11:24:37 »
Asentre podawałam 3 miesiące poprawa była widoczna,lekarz stwierdziła żeby już nie faszerować dziecka.
Na początku choroby brała haloperidol[na nadpobudliwość psycho-ruchową]w małych dawkach przez rok.Tanakan i nootropil[na pamięć]przez trzy lata].
Teraz tak się zastanawiam czy nie powinna już wcześniej brać asentre ,może też już by było lepiej.Jeszcze się zastanawiam czy nie podawać kidabion.
Awa do zobaczenia :(

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 28, 2006, 12:08:46 »
No to mnie zastrzelilas z tymi blizniaczkami! Czy mutyzm jest u nich podobny, czy maja rozne zachowania?
Na pewno chodza razem do szkoly. Chyba jest im przez to razniej.
Mysle ze kidabion mozesz im spokojnie dawac. Na pewno nie zaszkodzi.

uza

• Bywalec
  • **
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 28, 2006, 12:58:40 »
Mutyzm jest podobny,druga jest silniejsza emocjonalnie i łatwiej przyswaja wiadomosci nie zamyka oczu nie brała asentry.
Razem jest im dużo lepiej ,do szkoły jedna bez drugiej nie chce iść .
,

wiolka1615

• Nowicjusz
  • *
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 28, 2006, 20:26:43 »
Droga terko na czym polegaja postępy Kasi o których pisałać jak długo podajesz córce leki i czy to jest tylko asentre.

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 04, 2006, 09:50:20 »
wiolka, po trochu juz o tym pisalam. Jest bardziej odwazna, chodzi sama do sklepu, nie boi sie ludzi tak jak kiedys. Zaczela mowic glosno do swoich najlepszych kolezanek. Nie boi sie sama spac. Jest po prostu...inna. Asentre bierze 8 tydzien. Oprocz tego daje jej omege3.

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 05, 2006, 10:12:54 »
Czy w Waszych rodzinach wystepowal mutyzm lub skrajna niesmialosc/lęk społeczny? Mam na mysli Was-rodzicow lub najblizsza rodzine dziecka, typu dziadek, babcia, ciocia, wujek. Czytalam ze sklonnosc do mutyzmu jest uwarunkowana genetycznie i ma to potwierdzenie w wypowiedziach rodzicow na innych forach. Ja bylam bardzo niesmiala jako dziecko a i teraz niektore sytuacje spoleczne sa dla mnie bardziej stresujace niz dla innych. Jak jest u Was?

gabra

• Nowicjusz
  • *
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 05, 2006, 12:22:39 »
Już dawno wypytywałam rodziców i teściów czy ja albo mąż mieliśmy jako dzieci podobne zachowanie jak Oliwia.Podobno ja byłam nieśmiała,ale nie było to nic niepokojącego.Kiedyś zresztą jak dziecko się nie odzywało to mówiono,że jest nieśmiałe i nikt nie myślał żeby iść z nim do psychologa.Muszę się pochwalić,że moja córka wczoraj po raz pierwszy powiedziała,że mnie kocha.Od dwóch tygodni podaję jej fevarin,bo ten lek ma jej pomóc się odblokować.Może to on sprawił,że moje dziecko w końcu postanowiło mi powiedzieć o swoich uczuciach do mnie.

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 05, 2006, 12:50:16 »
Dobra wiadomosc gabro  :D
Naszym dzieciom nie tylko trudno jest mowic w ogole ale takze trudno im mowic o swoich uczuciach, o tym co mysla i wyrazac wlasne zdanie. Nawet przy najblizszych. Takie "male" sukcesy sa potrzebne dziecku zeby zyskalo wiecej wiary w siebie i w swoje mozliwosci. Juz nie mowie o tym jak bardzo sa potrzebne nam.

uza

• Bywalec
  • **
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 11, 2006, 11:18:40 »
W mojej rodzinie nie było mutyzmu ,nieśmiałoś tak,ale w poruwnaniu z mutyzmem to bajka.Gabro cieszę się z sukcesu twojej córci.  :D

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 11, 2006, 12:13:17 »
Sluchajcie dziewczyny, jak sobie radzicie z sytuacjami, kiedy obcy ludzie, zadaja pytania i oczekuja od waszego dziecka odpowiedzi? Kiedy corka byla mala mowilam po prostu ze jest niesmiala i odpowiadalam za nia. Teraz kiedy ma 11 lat taka odpowiedz nie wchodzi w gre, a przeciez dalej musze ja jakos tlumaczyc i odpowiadac za nia. Zauwazylam ze nawet personel medyczny nie zawsze wie co to jest mutyzm. Co tu wiec wymagac od zwyklych ludzi, ktorzy bardzo dziwnie reaguja. I nie chodzi o to czy ja sie tym przejmuje czy nie. To sa bardzo trudne sytuacje, przede wszystkim dla dziecka, ktore wie juz o swojej innosci i bardzo cierpi w takich sytuacjach.

uza

• Bywalec
  • **
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 11, 2006, 12:52:08 »
Masz racje to jest bardzo trudne ,nie które osoby nie rozumieją tej choroby,nawet lekarze.Ja mówię wprost o problemie, żeby nie męczyli dziecka, no i odpowiadam za nią.

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 11, 2006, 13:18:50 »
Kiedy wlasnie nawet mowienie wprost nie rozwiazuje problemu. Malo kto wie na czym polega mutyzm, zaczyna sie wiec tlumaczenie a dziecko slucha tego wszystkiego chociaz nie powinno. Dla kazdego zorientowanego w temacie mutyzmu jest wiadome ze przy dziecku nie powinno sie rozmawiac o jego niemowieniu, bo wycofuje sie jeszcze bardziej.
Jedna z mam mowi: ona odpowie gdy bedzie na to gotowa. Jesli ktos jest delikatny to da spokoj. Taka odpowiedz jest tez w miare dobra dla dziecka, umacniamy je w przekonaniu ze przyjdzie czas gdy poradzi sobie ze swoim problemem.

danabi

• Kreatywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 11, 2006, 13:22:56 »
Kochani!
Czy ktoś zetknął się z problemem MUTYZMU PRZERYWANEGO?
Tak kiedyś psychiatra określiła trudności z mówieniem mojego syna. Powiedziała wtedy, że jeśli jest to mutyzm "przerywany", to się kiedyś przerwie, nie zaleciła stymulacji mowy- po prostu czekać.
Ale tak jest do dziś- a syn jest już  dorosły. Czasem coś powie, z sensem, wyraźnie, czasem po cichu, czasem nawet zada pytanie lub odpowie na pytanie.
Gorzej jest, kiedy się od niego wymaga mowy-widać, jak bardzo się męczy.Czasem mu się uda.
Jeśli macie jakieś wiadomości na ten tamat- bardzo proszę o odpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam
danabi

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 11, 2006, 13:58:39 »
Przykro mi danabi ale nigdy nie spotkalam sie z takim okresleniem.
Jedyny podzial na rozne mutyzmy jaki znam to ten:

Mutyzm funkcjonalny
Mutyzm funkcjonalny rozpoznajemy, gdy spełnione są następujące warunki:
wykluczona lub mało prawdopodobna dysfunkcja mózgowa;
brak zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu narządów mowy
Dziecko z mutyzmem funkcjonalnym przejawia uogólnioną i trwałą niechęć do mówienia, nie mówi lub mówi mało.
Wymienia się dwa rodzaje mutyzmu funkcjonalnego:
mutyzm selektywny i mutyzm sytuacyjny
mutyzm całkowity

Mutyzm organiczny
Pod względem objawów, mutyzm organiczny jest podobny do mutyzmu funkcjonalnego. Może występować w postaci częściowego zredukowania ekspresji oralnej lub jej braku. Przyczyną są organiczne uszkodzenia peryferycznych organów mowy lub uszkodzenia mózgu. Peryferyczne dysfunkcje narządów mowy współistniejące z mutyzmem (np. nieprawidłowości w budowie krtani, podniebienia itp.) wymagają leczenia laryngologicznego, inaczej terapia logopedyczna może okazać się mało skuteczna. Podstawowymi zaburzeniami mowy są trudności w poprawnym artykułowaniu dźwięków i praca terapeutyczna powinna być ukierunkowana na ćwiczenia prawidłowej wymowy.
    W mutyzmie organicznym, z powodu dysfunkcji mózgu, ograniczenie lub brak ekspresji oralnej występuje na tle innych objawów uszkodzeń centralnego systemu nerwowego, wśród których wymieniane są najczęściej:

Apraksja oralna.
    Są to zaburzenia w dowolnych ruchach warg i języka wywołane trudnościami w odpowiednim ułożeniu mięśni tych organów. Trudności w praksji oralnej przejawiają się zaburzeniami w wykonywaniu takich czynności, jak: dmuchanie, gwizdanie, wysuwanie języka itp. i mogą występować bez znacznych niedowładów mięśniowych. Artykulacja jest niewyraźna, zamazana, mówienie sprawia dziecku trudności i mutyzm jest konsekwencją takiej sytuacji. Jeżeli ćwiczenia praksji oralnej są skuteczne i przynoszą poprawę, przejawy mutyzmu mogą się wycofywać.

Mutyzm akinetyczny.
    Występuje na tle patologicznie spowolniałej wszelkiej aktywności ruchowej, co przejawia się brakiem reakcji na wszystkie bodźce ze środowiska (nie tylko werbalne). Reakcje wegetatywne, takie jak: ziewanie, kaszel, mruganie są obecne. Mutyzm nie zawsze jest całkowity, czasami można uzyskać zredukowane odpowiedzi (wypowiadane szeptem). Dziecko z akinezą sprawia wrażenie zmęczonego fizycznie i psychicznie, co przejawia się bardzo wolnym tempem wykonywania nawet krótkich zadań i szybkim rozproszeniem uwagi. Akineza występuje w różnych schorzeniach neurologicznych, a głębokość mutyzmu i efekty terapii logopedycznej zależą od przebiegu choroby.

Mutyzm hiperkinetyczny.
    Obserwowany jest ogólny niepokój ruchowy przejawiający się w ruchach niecelowych, przymusowych i niekontrolowanych, czasami w postaci ruchów stereotypowych. Są to ruchy całego ciała i rąk utrudniające znacznie wykonanie ruchów celowych. W ekspresji oralnej, zamiast reakcji werbalnej, może pojawiać się krzyk lub głośne nieartykułowane dźwięki. W głębokich stopniach niepokoju ruchowego kontakt z dzieckiem jest bardzo trudny; dziecko może spełniać krótkie polecenia, ale dłuższe ćwiczenia są niemożliwe.

Mutyzm afatyczny.
    Termin ten jest używany do określenia braku ekspresji werbalnej w głębokiej formie afazji ruchowej. W odróżnieniu od afazji totalnej rozumienie jest zachowane. Mutyzm afatyczny ma na ogół charakter przemijaj±cy, a postępowanie terapeutyczne jest takie jak w terapii afazji.