Autor Wątek: mutyzm wybiórczy  (Przeczytany 77645 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 26, 2006, 10:20:29 »
Uza, jak zalatwiasz takie turnusy? Awa pisala ze ma dofinansowanie, bo maja orzeczenie o niepelnosprawnosci, a jak jest z wami?
Czy nauczyciele w szkole sa jakos wlaczeni w terapie, poza tymi zajeciami z pedagogiem? Kasia ma szkole bardzo przyjazna, ale glownie polega to na tym ze nauczyciele wiedza co robic (albo czego nie robic) zeby nie szkodzic i dostosowali sie do jej mozliwosci komunikacji. Jak na szkole publiczna to niezle. Natomiast jesli chodzi o konkretne dzialania ktore moglyby pomoc a nie tylko przetrwac, to z tym jest gorzej. I glownie chyba nie chodzi o brak checi ale o brak wiedzy i realnego doswiadczenia. Wasze dzieci sa jedynymi dziecmi z mutyzmem jakie "znam". Na "zywo" nie spotkalam. A to dziwne skoro statystycznie 1 dziecko na 500 ma te przypadlosc (dane z UK ale dlaczego w Polsce mialoby byc inaczej).

uza

• Bywalec
  • **
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 26, 2006, 12:16:07 »
My też mamy orzeczenie o niepełnosprawności od 4 lat.Takie turnusy organizuje PCPR ,ale trzeba mieć orzeczenie.Moja córka jes trochę opóżniona,ma duże kłopty z nauką dopiero zaczyna czytać,orzeczenie jes z powodu -opużnionej mowy -lęku-zmian neurologicznych-nie jest samodzielna.Chodzi do szkoły masowej[bo do integracyjnej mamy za daleko]2  klasa, nauczyciele dostosowali się do jej tępa nauki, rozumieją jej chorobę -narazie większość lekcji ma z 1 panią ,jest dla niej jak mama [przytula całuje]
Przez dzieci jest lubiana, nie odzywa się,tylko sporadycznie.Lubi chodzić do szkoły,bawić się z dziećmi[które zna].Boję się jak będzie w 4 klasie czy się nie pogubi się no ale zobaczymy.Do szkoły i do sklepu nie pójdzie sama,boi się.
 :D

awa27

• Bywalec
  • **
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 26, 2006, 13:17:14 »
Terko ja jeszcze jeźdźę na turnusy z Funduszu Zdrowia.Tam nie trzeba mieć orzeczenia. Biorę namiary na ośrodki gdzie Fundusz pokrywa koszty rehabilitacji ,dzwonię tam lub wchodzę na stronę internetową danego ośrodka i proszę o wniosek.Oni przesyłają.Jak macie drukarkę to ściągniecie sobie  wniosek np.www.rusinowice.com/  i tam wchodzicie na" warunki przyjęcia".Z tym wnioskiem idę do lekarza prowadzącego najlepiej neurologa ,ale nie koniecznie.Wysyłacie i czekacie na termin.Dobrze jest się upominać o termin to szybciej dają.Ja chcę jechać w wakacje i będę też się przypominać.Byłam raz w Rusinowicach.Bo my też nie dawno wiemy o takich turnusach.Bo 2 rok.

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 26, 2006, 13:33:23 »
Awa, weszlam na strone Rusinowic. Średni czas oczekiwania ok.13 miesiecy (stan na dzien 3.04.2006). Nie wiem kiedy wyslalas wniosek ale naciskaj jesli chcesz zdazyc na wakacje :)
Uza, ja tez okropnie sie balam 4 klasy. Co prawda Kasia nie ma zadnych klopotow z nauka, ale balam sie jak sie przystosuje do takiej ilosci nowych nauczycieli, no i czy oni zaakceptuja jej "innosc". No i jest OK. Ale jak juz pisalam, ta szkola jest dosyc mala i przyjazna dla ucznia. Teraz boje sie gimnazjum. To juz za dwa lata. Niby duzo ale pamietam jak w 1 klasie mialam nadzieje ze cos sie zmieni zanim zacznie sie 4 klasa. Teraz tez mam nadzieje, bo Kasia robi duze postepy ale.......nie przestaje sie martwic.

uza

• Bywalec
  • **
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 26, 2006, 19:12:51 »
Ja nie wiedziałam o rehabilitacji z FZ ,poszukam w internecie.
Ciekawi mnie bardzo,jak wasze dziewczynki szły do komuni,jak wyglądała spowiedz.Bo jestem pewna że moja córunia słowa nie wykrztusi.
 :O

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 26, 2006, 21:57:19 »
Bardzo sie balam jak bedzie ze spowiedzia. Tym bardziej ze Kasia odczuwa znacznie wiekszy lek przed mowieniem do mezczyzn. Katechetka pocieszala mnie ze najwazniejsza jest szczera chec przystapienia do sakramentu. Na wszelki wypadek wymyslilam nawet wariant spowiedzi za pomoca kartki. Jednak spowiedz okazala sie dla Kasi tak wazna ze potrafila przelamac strach. Bardzo duzo ja to kosztowalo ale byla bardzo szczesliwa. Jesli masz dobrego i zyczliwego ksiedza jak my, to moze i wam sie uda, czego zycze z calego serca :)  Jesli jest w drugiej klasie to juz niedlugo. Jak ma na imie twoja coreczka?

wiolka1615

• Nowicjusz
  • *
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 26, 2006, 22:43:32 »
Witam mam synka 7-letniego z mutyzmem selektywnym. Prosze o jakieś rady

awa27

• Bywalec
  • **
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 27, 2006, 08:13:50 »
Droga Wiolko zależy co chciała byś wiedzieć.Sporo już pisałyśmy na temat mutyzmu i jeśli masz inny jeszcze problem to napisz. :D
Uzo jeśli chodzi o naszą spowiedź to Mariola spowiadała się(nic nie powiedziała) w zachrystii.Przy komunii musieliśmy ją wspierać,żeby wzieła tzn.stać przy niej.Teraz mamy rocznicę i ze spowiedzią też będzie tak samo.Myślę ,że do komuni pójdzie sama.Jeśli chodzi o 4 klasę to bardzo się boję bo ona nie umie się obronić gdy ktoś jej dokucza a będzie na to narażona.Nasza szkoła jest niestety duża i przepełniona także jest mnóstwo dzieci.

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 27, 2006, 08:29:51 »
Jesli chodzi o dokuczanie to Kasia przezyla najgorsze chwile w 2 klasie. Nie umiala zareagowac inaczej tylko kulila sie i plakala, co oczywiscie pogarszalo tylko sytuacje. Teraz jest lepiej, bo gdy ktorys kolega ja przezywa to potrafi pokazac jezyk i pojsc dalej. Tylko ze to wszystko to po prostu tylko przezywanie. Natomiast najbardziej boje sie prawdziwego przesladowania w gimnazjum o jakim slyszy sie teraz czesto. Takie dzieci jak nasze doskonale nadaja sie na kozly ofiarne  :angry:

uza

• Bywalec
  • **
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 27, 2006, 10:26:02 »
Niewiem czy piszecie do siebie.
Wiola,najgorsze ,sa początki,będzie dobrze.W przypadku mojej córki,to ja jestem terapeutą,znam swoje dziecko najlepiej. :O

U mie córka też się bardziej wstydzi męższczyzn ,to i my pójdziemy spowiadać się do zachrystii. :O

wiolka1615

• Nowicjusz
  • *
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 27, 2006, 16:26:48 »
Mój Kubuś nie odzywa się do obcych od 3 roku życia ma swoją grupe osób z którymi rozmawia a kiedy pojawia sie obca osoba to się zamyka.W przedszkolu nie odezwał się ani razu do nikogo, od wrzesnia idzie do pierwszej klasy i bardzo sie obawiam jak to będzie.Pani psycholog radzi spróbowac terapię lekami ale może sa jakieś inne sposoby.

uza

• Bywalec
  • **
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 27, 2006, 17:35:56 »
U nas tak samo było w przedszkolu nikt nie słyszał jej głosu.Gdy poszła do szkoły często płakała.Teraz jest dużo lepiej, poprostu potrzebowała czasu żeby się oswoić z nowym otoczeniem,choć zdaża się że sobie popłacze[jest bardzo wrażliwa i delikatna].Córka brała asentre, ale krótko [wtedy gdy zamykała oczy],a tak nie.
Dużo będzie zalerzeć od pani w szkole ,czy okaże synkowi dużo czułości.
My w 0 mieliśmy problemy,a teraz jest 100%lepiej. :O

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 27, 2006, 23:00:31 »
Uza, jak dlugo corka brala asentre i czy nie bylo znaczacej poprawy po leku?
Moja bierze od kilku tygodni i jest teraz zupelnie innym dzieckiem. Widac ze lęk naprawde duzo sie zmniejszyl.

awa27

• Bywalec
  • **
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 28, 2006, 08:02:20 »
opuszczam was na 2miesiące,ale myślę,że jak wrócę na stronę to jeszcze będziecie pisać.Pozdrawiam :down:

terka

• Aktywny
mutyzm wybiórczy
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 28, 2006, 08:18:31 »
awa, strasznie zaluje ale mam nadzieje ze wrocisz do nas
pozdrowienia