Autor Wątek: MOWA...!!!!!  (Przeczytany 55370 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

szmaragd

• Zasłużony
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #465 dnia: Marzec 16, 2005, 23:42:56 »
no łap go ... :D jak ucieka goń go i łap ...musisz go troche ustabilizowac ...
echolalie ..znaczy ze nie ma kłopotu z imitacja głosek i sylab i wyrazów ...jesli ma to musisz cwiczyc zeby gładko wymawiał coraz trudniejsze i dłuzsze wyrazy przez imitacje narazie ..osobno cwiczyłam rozumienie czyli mowe bierna osobno czynna ..osobno domana czytanie osobno manualne cwqiczenia reki .opisz teroche co robicie i jak to moze cos wiecej wtedy mozna bedzie pomyslec ...w jakim miejscu jestescie nasladownictwa ..rozumienia ..imitacji dzwieków .komunikacji  .ipt

szmaragd

• Zasłużony
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #466 dnia: Marzec 17, 2005, 00:50:48 »
słuchajcie moze znacie jakies ksiazeczki do nauki mowy poza tymi o których mowa wyzej ..z prostymi tekstami do czytania stosownymi dla naszych dzieci najlepiej z obrazkami do nich ...no wiecie przeciez o co mi chodzi ...

alicja

• Zasłużony
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #467 dnia: Marzec 17, 2005, 15:38:06 »
Szmaragd, sprawdzałam w sklepie internetowym www.wsip.com.pl są dwie częsci Kolorowych Liter (2i3). Wystarczy zamówić.

Do nauki czytania wykorzystywałam "Słoneczną biblioteke" -małe ksiazeczki z bardzo dużymi literami, ale juz ich nie widze w księgarniach. Może w "taniej książce"? Dobre były także opowiadanka z Kubusia Puchatka , gdzie niektóre wyrazy były zastąpione obrazkiem. Czytaliśmy na zmianę , są dobre do ćwiczeń czytania ze zrozumieniem. DUżo etykietowaliśmy nie tylko wyrazy ,ale całe zdania np. podpisy do historyjek obrazkowych.

Pozdrawiam Alicja ':cool:'

rysa

• Aktywny
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #468 dnia: Marzec 17, 2005, 20:28:34 »
Jest jeszcze seria Kocham czytać

szmaragd

• Zasłużony
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #469 dnia: Marzec 18, 2005, 00:28:01 »
bardzo dziekuje ...własnie zaczelismy czytac literujaco -sylabistycznie ja to nazywam  :p ...całe teksty około 10 zdan
chce napisac tym którzy traca nadzieje i siły ...nie traccie ...badzcie jak maszyny ...naoliwcie sie ... :O

szarlotka

• Aktywny
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #470 dnia: Marzec 29, 2005, 23:29:28 »
Cytat (szmaragd @ Mar. 16 2005,23:50)
słuchajcie moze znacie jakies ksiazeczki do nauki mowy poza tymi o których mowa wyzej ..z prostymi tekstami do czytania stosownymi dla naszych dzieci najlepiej z obrazkami do nich ...no wiecie przeciez o co mi chodzi ...

Polecam ksiazeczki /jest ich kilka/ "Julek i Julka "  Annie M.G. Schmidt  -to są
krotkie opowiadanka o parze sympatycznych 5 latkow. Napisane prostym jezykiem. Duzo prostych dialogow, zabawne sytuacje ale takie "z zycia " a nie wydumane . Od kilku dni czytam je synowi - staram sie potem odpytac go ze zrozumienia sytuacji opisanych w ksiazkach  /czasem udaje mi sie go namowic aby przeczytal chociaz pare zdan.
Wazne ze te opowiadanka sa krotkie i realne /nie jest to kolejna bajka o zakleciach duchach i rycerzach/
pozdr. :)
szarlotka

iwonka22

• Aktywny
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #471 dnia: Marzec 31, 2005, 19:21:59 »
Przede wszystkim proponuje usprawniac i stymulowac narzady mowy i robic cwiczenia oddechowe. Uwaga! Systematycznie kilka razy dziennie. Moje dziecko zaczelo mowic w wieku 5 lat, dieki cwiczeniom zalecanym przez wspaniala logopedke (niestety juz nie zyje). Jezdziklismy do niej raz w tygodniu i pracowalismy w domu. Sa to bardzo proste cwiczenia, ale bardzo skuteczne.
1. Rurka po papierze toaletowym, kawalek styropianu. Wydmuchujemy steropian przez rurke i zachecamy dziecko do nasladowania.
2. Masaz twarzy naprzemian roznymi fakturami i butelkami z ciepla i zimna woda.
3. Banki mydlane, lub dmuchanie przez rurke w kubeczku z mydlinami (robia sie babelki)
4. Smarowanie miodem lub odrobina nutelli czubka nosa, brody, kacikow warg aby dziecko zachecic do oblizywania (usprawnia jezyk) To samo mozna wykonywac przysuwajac do buzi dziecka lyzeczke z miodem lub nutella aby zlizywalo z niej jezykiem
5. Przyklejanie chrupek kukurydzianych do gornego podniebienia aby dziecko probowalo je odklejac jezykiem.
6, Wypowiadanie samoglosek. Potrzebna jest wizualizacja, tzn narysowane buzie z ustami ulozonymi do ich wypowiadania.
7. Wypowiadanie sylab z rytmizacja, tzn przy kazdej sylabie wystukujemy rytm klockiem lub raczka dziecka
8.Nasladowanie odglosow zwierzat chrumkanie, konik, samochod,
9. Masaz sczoteczka do zebow warg i jezyka
10.Dmuchanie nosem na steropian umieszczony na dloni buzia zamknieta
To tyle na poczatek. Powodzenia

sandraw

• Zasłużony
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #472 dnia: Marzec 31, 2005, 21:25:57 »
fajne te ćwiczenia, ale moja córka, mimo że mówi, nie potrafi "wysunąć" języka, nie obliże warg, nie u mie dmuchać, nie naśladuje zwirzątek typu konik, w sumie newiele z tych ćwiczeń mogłabym z nią zrobic....
Ola, mama Martusi (XII 2000) i Michałka(II 2005)

gral

• Aktywny
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #473 dnia: Marzec 31, 2005, 21:53:32 »
witam

moja córka też bardzo długo nie potrafiła nic zrobić, ale to jest koniczne, żeby mowa była wyraźna. Trzeba próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Najpierw, po wielu misiącach, zaczęła wyciągać język i to był naprawdę sukces. Teraz ma 5 lat i potrafi go nawet zawiną do góry, ale i tak trzeba wiele ćwiczyć.
Wytrwałości
Pozdrawiam

dodo

• Zasłużony
    • http://www.dzieciom.pl/modules.php?name=Lista&show=3077
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #474 dnia: Kwiecień 01, 2005, 15:39:29 »
Bardzo ciekawe te ćwiczonka. Natomiast rzeczywiście trudne będą do wykonywania kiedy dziecko nie umie naśladować ruchów warg czy dźwięków. Ja kilka miesięcy temu miałam podobny problem, nawet w tym wątku sie to przewinęło: Alek nie naśladował dźwięków i ruchów warg. Po prostu nie umiał. Uczony imitacji wg sztuki ABA począwszy od motoryki dużej do imitacji dźwięków, teraz powtarza ochoczo łatwe sylaby, samogłoski i niektóre spółgloski (ciekawe, ze nawet te które są trudne jak "k" i "g", w ten sposób stymuluje podniebienie miękkie). Zawdzięczam to sądzę nauce nasladowania, ale w dużej mierze jego wewnętrznej gotowości do naśladowania tego co niewidoczne a słyszalne, koncentrowania się na tym. Dlatego wydaje mi się ważne, żeby dziecko uczyć nasladowania; w ten sposób przeciez potomstwo ludzkie (:)) uczy się nie tylko mówić, ale żyć: naśladując.
"myślę sobie, że ta zima kiedyś musi minąć..." la,la,la
Dorota, mama Alka (ur.11.05.2001) i malutkiej Alicji

dodo

• Zasłużony
    • http://www.dzieciom.pl/modules.php?name=Lista&show=3077
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #475 dnia: Kwiecień 01, 2005, 16:02:21 »
Do Beki: długo myślałam nad Twoją wypowiedzią. Szmaragd fajnie napisała: jak ucieka no to go łap. Bo rzeczywiście chyba na początku trzeba go ujarzmić, tzn spowodować, zeby skupił się nad tym o co sie go prosi. A to nie jest łatwe. 9 miesięcy szukałam na to sposobu i nawet psycholog w przedszkolu tego nie umiała zrobić. Podziałała behawiorka. Ale nawet teraz po roku w sytuacjach niezadaniowych trzeba się trochę napracowac, żeby skupić go na sobie.
Nagradzany był za każde żądane spojrzenie na terapeutę siedząc przy stoliczku lub stojąc przed terapeutą.
Jeśli dziecko mówi echolaliami, czyli powtarza zaslyszane slowa to sprawa jest o tyle łatwiejsza (choć na pewno nie bardzo łatwa), bo nie trzeba go uczyć wypowiadania, tylko komunikowania. Pamiętam kiedyś Beta napisała na forum przykład dialogu z echolaliami. Nie moge znaleźć tego dialogu, a był fajny. Sprowadzał się do tego, ze rodzic lub terapeuta modyfikował (modelował) zdanie, wypowiedź dziecka:
rodzic: chcesz pić?
dziecko: chcesz pić
rodzic: tak, chcesz pić; powiedz: chcę pić.
dziecko: chcę pić
To było coś w tym rodzaju. Skłonienie dziecka do użycia poprawnej formy.
Jeśli za echolalie bierzesz wokalizowanie, czyli powtarzanie samemu sobie sylab i dźwięków, jak niemowlę, to sprawa się komplikuje: trzeba nauczyć dziecko powtarzania tych dźwięków na polecenie. A na to przepis jest o wiele dłuższy i skomplikowany... Neurologopeda byłby chyba potrzebny lub logopeda z dużym doświadczeniem. Albo poporostu cwiczenia i cierpliwość w czekaniu na gotowość dziecka do tego zadania.
"myślę sobie, że ta zima kiedyś musi minąć..." la,la,la
Dorota, mama Alka (ur.11.05.2001) i malutkiej Alicji

iwonka22

• Aktywny
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #476 dnia: Kwiecień 12, 2005, 10:06:56 »
Sandraw, Twoja cora nie wysuwa jezyka i nie wykonuje nasladowania ruchow warg, bo nie ma po prostu swiadomosci posiadania takowych narzadow. Probuj intensywnie masowac, nawet szczoteczka elektryczna bo wtedy efekt jest lepszy. Dla skupienia uwagi dziecka na sobie mozesz sprobowac przyklejac sobie na twarzy kolorowe naklejki, zakladac kolorowe czapeczki. Moj syn probowal mi to zdejmowac i odklejac, a ja wtedy szybko pokazywalam mu jakiej cwiczenie wargami badz jezykiem. Po jakims czasie zaczal powtarzac. Trzeba probowac.

iwonka22

• Aktywny
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #477 dnia: Kwiecień 12, 2005, 10:21:48 »
Aby troche uatrakcyjnic cwiczenia logopedyczne mozna wykorzystac Metode Dobrego Starty p. Bogdanowicz (nie wiem, czy wiedza o niej rodzice zwlaszcza malych autystykow, bo my pracowalismy wg niej 7 lat temu a to przeciez kawal czasu). Wykoirzystuje sie w niej zaleznodsc miedzy sprawnosdcia manualna a rozwojem mowy. Sa do narysowania rozne wzory, bardzo proste, a kazdemu szablonowi towarzyszy piosenka bardzo prosta, rytmiczna. Czasem nie jest to rysowanie, ale np.   wykorzystanie szablonu z dziurkami, w ktore trzeba trafiac paluszkiem dziecka, prowadzac jego raczke. Po jakims czasie dziecko rysuje i spiewa samo.

jawor

• Kreatywny
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #478 dnia: Grudzień 21, 2006, 09:25:04 »
Trochę się cofnęłam do starego watku o nauce mówienia, bo sporo tu dobrych i sprawdzonych pomysłów.

Może Wam sie przyda.... ???
pozdrawiam
Michałek ur.29.09.2001

"Nikt w swojej inności nie może być sam"

• Gość
MOWA...!!!!!
« Odpowiedź #479 dnia: Styczeń 05, 2007, 18:14:55 »
http://www.komlogo.pl/oferta.htm

tam mozna zamowic komplet DVD  do cwiczen mowy dla dzieci .
Sa bardzo fajne o Smoku - dzieci je uwielbiaja !