Autor Wątek: Makaton  (Przeczytany 14909 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kejtlinn

• Zasłużony
Odp: Makaton
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 31, 2012, 08:12:10 »
Od razu szukałam szkolenia, ale w Poznaniu tego 1 stopnia teraz nie przewidują. Muszę sprawdzić, czy będę miała możliwośc jechać do innego miasta.

Jestem bardzo zainteresowana ponieważ wiem, że to działa. U nas było tak, że wprowadziłam migi + piktogramy (czarno-białe). Używaliśmy migu daj, pić, nie, tak, pomóż. Za każdym razem z migiem ja mówiłam prawidłowo dany czasownik. Mały zaczął powtarzać niektóre, zaczął je normalnie mówić, inne nadal są w formie migu.
syn IX.2009

Zoe

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 31, 2012, 10:09:29 »
Iwsia zaraz zabieram się za wysłałanie @ do Ciebie.  Makaton i jego szkolenia podzielone są na poziomy zaawansowania – symbole/piktogramy, o których pisałam to podstawowy etap – spróbuj tak jak pisała Shoshi wybrać najważniejsze i najlepiej najatrakcyjniejsze dla Marcela. I nie przejmuj się w ogóle, że część poleceń jest z gestami/symbolami  a część  bez nich, bo na początku i tak wprowadza się tylko te kluczowe. Pamiętaj tylko żeby zawsze z gestem i/lub symbolem szła mowa.

Kejtlinn co do bobomigów to na pewno jest podobieństwo, bo p. Bogusia (osoba, która w Polsce zajmuje się propagowaniem tej metody) wspominała na szkoleniu, że polskie znaki zostały utworzone na podstawie naturalnych gestów, z których korzystają dzieci w celu komunikacji.

Abril symbole mam inne – te „polskie” są na białym tle i uproszczone na tyle, żeby można je było szybko narysować w sytuacjach kryzysowych ;) Napisałam „polski” bo rodzima wersja Makatonu ma podobno swoją adaptację ze względu na kulturę, zachowania itd., więc różni się od innych – chociaż nie zaglądałam do tych zagranicznych żeby wyłapać różnice ;)

« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2012, 14:54:13 wysłany przez Zoe »

Shoshi

• Kreatywny
  • oki doki
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 31, 2012, 10:42:04 »
Napewno sa subtelne roznice  w jezykach ale samochod to we wszystkich tak samo, natomiast mama w kazdym jezyku inna, mi brakuje gestu na nalesnik, nie znalazlam go w makatonie a logopeda sie zasmial i poweidzial ze nie istnieje wiec i tak trzeba dorabiac do domowych warunkow.
Ariel 2008 wyleczony z autyzmu
Eitan 2008 jeszcze walczymy

Abril

• Zasłużony
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 31, 2012, 11:35:37 »
Kejtlinn różnice są nieznaczne czasem nawet w migowym znak jest lepiej "pokazany "niż w makatonie i jeśli będziesz mieć ksiązki z gestami to szkolenie ci nie jest potrzebne bo one sa bardzo czytelne

Zoe tak w makatonie są różnice w zależności od kraju
pytałam się o symbole bo ja mam "cały zestaw" podstawowy tzn gesty +symbole+ płyty + płyty z ćwiczeniami a że nie wolno ich kopiować  no to wiecie  ;)

Zoe

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 31, 2012, 15:25:32 »
Shoshi i jak poradziliście sobie z naleśnikiem? Myśle, że takich brakujących słów będzie jeszcze więcej, ale i dobrze bo to oznacza, że zapotrzebowanie na słowa jest - czyli są postępy 8) Swoją drogą dziękuje za pomysł na obiad  ;)

Kejtlinn jeśli chcesz "podejrzeć" gesty to zobacz na polską stronę Makatonu - jest tam zwiastun programu, oczywiście bez szaleństw ilościowych ;) A wpisując w google/grafika - Makaton gesty - pojawi się kilka tablic z gestami  ;)

Abril a te płyty z ćwiczeniami są w polskiej wersji językowej? 8)

A tak w ogóle to ubolewam nad tym, że nawet jeśli już "przywędruje" jakaś nowinka do kraju to słono trzeba za nią zapłacić  :'(

Abril

• Zasłużony
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 31, 2012, 15:41:42 »
Zoe tak wszystko jest po polsku
z płytek mam
1) Makaton program rozwoju komunikacji :
- słownictwo podstawowe symbole poziom1-4
- obrazkowe zabawy z Makatonem
- symbole makatonu zwierzęta
- słownik obrazkowy
2) układanki piktogramowe
3) słownik piktogramowo-obrazkowy

no i oczywiście ksiązki z Makatonu
- gesty poziom 1-4
- gesty zwierzęta
- symbole poziom 1-4

iwsia

• Kreatywny
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 31, 2012, 16:56:06 »
Zoe ja patrzyłam na stonkę makatona szkolenie poziomu 1-4 kosztuje dla nas roziców 150 zl, mysle ze to nie sa duze pieniadze, wiekszy problem to koszt dojazdu, noclegu, poniewaz szkolenie jest 2 dniowe
Marcel 04.03.2009 autyzm dziecięcy

Zoe

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 31, 2012, 19:09:16 »
Abril a te układanki piktogramowe są podobne do obrazkowych zabaw Makatonu?

Iwsia jeśli chodzi o Makaton to masz rację, ale jakiś czas temu patrzyłam na szkolenie PECS i sama cena szkolenia zwaliła mnie z nóg.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2012, 19:12:15 wysłany przez Zoe »

Abril

• Zasłużony
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 31, 2012, 21:27:00 »
tak podobne układa sie piktogramy

apple

• Zasłużony
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 10, 2015, 11:27:41 »
Czy ma ktoś zbiór gestów i symboli w formie elektronicznej do przesłania? Czemu nie jest to ogólnie dostępne? Czy tylko nie mogę znaleźć? Ktoś znów kręci biznes na naszych dzieciach jak wszędzie :-(?
'08
2 lata#ALA
DMSA, COMBO
'11
zdrów, nieszczepiony

www.bioautyzm.pl
www.pdm.org.pl

antulkowa

• Aktywny
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 11, 2015, 13:53:07 »
Język migowy jest podobny do makatonu.  Również można uczyć dziecka migowego którego używają gluchoniemi.
Synio luty 2012

apple

• Zasłużony
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 13, 2015, 16:35:49 »
Właśnie co lepsze makaton czy migowy?
'08
2 lata#ALA
DMSA, COMBO
'11
zdrów, nieszczepiony

www.bioautyzm.pl
www.pdm.org.pl

antulkowa

• Aktywny
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 14, 2015, 11:09:01 »
Język migowy jak każdy język różni się w poszczególnych krajach. Jest dużo podobieństw no ale różni się.  Ponieważ mam rodziców gluchoniemych polski język migowy znam , jakie są korzyści ze znajomości języka migowego ? Otóż ze względu na zwiększanie opieki nad niepełnosprawnymi w urzędach , szkołach pracują ludzie posługujący się migowym.  W tv są niestety rzadko programy z tłumaczem ale są.  Polski Związek gluchoniemych walczy o zwiększenie dostępu pomocy poprzez tłumaczy języka migowego.   Języka migowego można nauczyć się z książek , internetu , szkoleń lub od samych gluchoniemych i to za darmo ; ) . Jak jest z Makatonem  nie wiem.
Synio luty 2012

antulkowa

• Aktywny
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 14, 2015, 11:24:43 »
http://migam.org/nauka/slownik/#cechyokreslenia   tu można popatrzeć i porównać do makatonowych znakow
Synio luty 2012

apple

• Zasłużony
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 14, 2015, 22:30:03 »
Serdeczne dzięki za info z pierwszej ręki. Tak też czuję. :-)
'08
2 lata#ALA
DMSA, COMBO
'11
zdrów, nieszczepiony

www.bioautyzm.pl
www.pdm.org.pl