Autor Wątek: Film "Paradox Lake"  (Przeczytany 3029 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dana

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 10
Film "Paradox Lake"
« dnia: Styczeń 04, 2003, 01:31:45 »
Zgodnie z wrzesniową obietnicą informuję szanownych forumowiczów, że film o autystach i z autystami "Paradox Lake" wchodzi wreszcie na ekrany. Premiera kinowa odbedzie się 10.01.2003 w Warszawie, a potem film trafi do kin w innych miastach. Życzę wszystkim miłych wrażen podczas oglądania tego niezwykłego obrazu i ciekawa jestem opinii o nim.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim pomyślności w nowym roku
Dana '<img'>

agnieszka

 • Aktywny
 • ***
 • Wiadomości: 112
Film "Paradox Lake"
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2003, 23:55:06 »
Bardzo dziękuję za informację, przyznam że czekałam z niecierpliwością na wieści o filmie! '<img'>  Będę teraz wypatrywać kiedy zjawi się w Krakowskich kinach i na pewno  się wybiorę.

Ps. Przesyłam ciepłe pozdrowienia dla Pauliny - widziałam ją w tv w "Rozmowach" ale też i wcześniej, w innych programach dotyczących autyzmu. I tak mi się marzy że może uda mi się kiedyś poznać ją, was, osobiście bo patrząc na pani wspaniałą córkę nie mogę się powstrzymać od zastanawiania: jak daleko uda  nam się "wyciągnąć" z autyzmu moją 5 Justynkę...
Pozdrawiam
Agnieszka

dana

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 10
Film "Paradox Lake"
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2003, 20:51:26 »
No i już po premierze. Odbiór publiczności bardzo dobry. Moja ocena nie jest do końca obiektywna, bo Paulina jest w migawce o zachowaniach osób z autyzmem, no i śpiewa piosenkę kończącą film. Gutek Film pokazuje m.in. ten film w ramach II edycji "Nowych Horyzontów. Na poczatek Warszawa i inne duże miasta, a następnie mniejsze. Dokładne daty pokazów można znależć na stronie www.gutekfilm.com.pl  "Nowe Horyzonty".
Pani Agnieszko, dziękuję za miłe słowa. Może zamailujemy do siebie? A może gadu-gadu?
Pozdrawiam  '<img'>
Dana

Kasia T

 • Kreatywny
 • ****
 • Wiadomości: 295
Film "Paradox Lake"
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2003, 23:58:43 »
Dziewczyny !!
Mamy tu czat na Forum ! '<img'>

Może tam pogadamy!? '<img'>
Wszystkiego dobrego- Kasia
www.dziecidort.blogspot.com

Megi

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 2891
Film "Paradox Lake"
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 20, 2003, 12:25:49 »
Byłam w kinie na tym filmie! Kochani, jeżeli macie taką możliwość- wybierzcie się do kin. (W Poznaniu-film wyświetlają w kinie  Muza , jeszcze do 23 stycznia , codziennie  o godzinie 19 ) Film  jest próbą ukazania rzeczywistości w  sposób w jaki ją odbierają osoby z autyzmem. Służy  temu specyficzny montaż, wielość użytych kamer, drgające ujęcia, rozmazany lub  nadmiernie jaskrawy obraz. Ważna jest też ścieżka dźwiękowa -czasem bardzo uporczywe, przykre dla ucha dźwięki , rozmazane dialogi, urwane lub zacierające się rozmowy. Te zabiegi techniczne w połączeniu z dokumentalnymi zdjęciami są z jednej strony zapisem tej rzeczywistości a z drugiej próbą  wejścia w formę  jej spostrzegania przez autystów.
 Na początku film wydał mi się irytujący, męczący, ale w miarę oglądania zmusiłam się do tego, aby podjąć wysiłek śledzenia tej rzeczywistości i... nie żałuję.
W filmie uderza trafność obserwacji. Aktorami są osoby z autyzmem, ale one nie odgrywają swoich ról, one po prostu są obecne w filmie i nie ma żadnej sztuczności ani  śladu komentarza w sposobie ich ukazywania. Podoba mi się to, że reżyser nie skusił się na łatwe rozwiązanie.  ( Nie ma ckliwości, epatowania obrazami zachowań trudnych, racjonalizowania myślenia autystów)
 Trudno jest oglądać film wiedząc tak wiele o tej chorobie ale z drugiej strony- wiedząc wiele rozumiemy więcej, możemy skupić się na ważnych szczegółach, które w tym filmie są najbardziej trafne.
Fabuła też w pewnym momencie staje się  wciągająca. Bardzo ciekawie pokazano różnorodność zachowania i funkcjonowania autystów ( mamy całe "spektrum "w filmie) i różne postawy opiekunów (  od grubiańskiego, instrumentalnego traktowania poniżej godności , poprzez lękowe nastawienie aż do delikatnego współdziałania )
 Polecam- szczególnie terapeutom  !

Basia mama Dawidka

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 95
Film "Paradox Lake"
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2003, 08:13:32 »
Wczoraj mąż dostał dwa bilety na film w szkole Dawidka.Nawet niewiedział jaką sprawił mi niespodziankę. Film będzie wyświetlany we Wrocławiu 31.01. Na zaproszeniu dołączonym do bieletu jest informacja, że środki zebrane z biletów będą przeznaczone na rzecz dzieci z Dawidka szkoły. Czekam z niecierpliwością na ten film z drugiej strony będzie to nasze pierwsze, samodzielne wyjście do kina od kiedy w naszym życiu pojawiły się dzieci.
uśmiech