Autor Wątek: Brak reakcji na imię u rocznego dziecka  (Przeczytany 767 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

trepcia88

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 3
Brak reakcji na imię u rocznego dziecka
« dnia: Kwiecień 03, 2019, 12:30:13 »
Dzień dobry. Trafiłam na tę stronę szukając odpowiedzi na pytanie czy brak reakcji na imię u rocznego dziecka zawsze oznacza autyzm? A jeśli nie autyzm to co?

Córka 2 tyg temu skończyła roczek i nadal nie reaguje na swoje imię.  Można je wypowiadać setki razy A ona i tak nie odwróci sie/nie podniesie głowy.  Byliśmy już z tym problemem i neurologa i u psychologa w PPP jak córka miała 10 miesięcy.  Psycholog nie widziała nic niepokojącego i kazała czekać do roku. Za 2 tyg ponowna wizyta.  Neurolog tydzień temu stwierdził że brak reakcji na imię może świadczyć o jakimś problemie Ale on by autyzm wykluczył.  Mając 11 miesięcy zaczęła reagować na imię,  odwracała się wołana więc myślałam że problem zniknął. Po ok miesiącu przestała reagować.

Oprócz reakcji na imię nie zauważam innych problemów.  Jak córka była młodsza to wydawało mi się że ma słaby kontakt wzrokowy Ale teraz jest chyba dobrze oprócz tego że nie patrzy w oczy podczas karmienia. 

Napiszę co córka umie w wieku 12 mięsiecy:
- chodzi samodzielnie od miesiąca ( neurolog mówił że może to jest powód tego że nie reaguje bo skupia się na chodzeniu)
- raczkowała mając 6 miesięcy,  siadała mając 7,5
- pokazuje paluszkiem zarówno w książeczkach,  pokazuje na przedmiot o który pytam, pokazuje paluszkiem gdy ją coś zainteresuje, od niedawna zaczęła przenosić wzrok z pokazywanego przedmiotu na mnie sprawdzając czy też to widzę
- naśladuje gesty i miny, czynności typu czekanie włosów,  karmienie misia
- zna i używa wielu gestów np brawo, papa, nie ma z wyciąga rączkę do część,  jaka duża,  ile kłopotów
- bardzo dużo rozumie, wykonuje polecenia: zobacz, daj, włóż,  weź, przynieś, gdzie jest
- lubi czytać i oglądać książeczki
- tańczy i śpiewa po swojemu
- zna kilka słów- tata, baba, dzi (dzidzia) ma (nie ma), bu(buty) cici(kot) bardzo dużo wyrazów próbuje powtarzać po mnie
- patrzy za wskazaniem
- pokazuje części ciała na sobie i misiu
- lubi ludzi, zaczepia ich ale zaczepiana wstydzi się i stuka we mnie

Wydaje mi się że dużo jest tych pozytywnych rzeczy które umie. Często bawi się sama ale wtedy raz na jakiś czas zerka na mnie czy patrzę.  Gdy uda jej się coś zrobić to patrzy na mnie i bije brawo żebym też zaczęła bić.  Przynosi mi do pokazania różne rzeczy, gdy nie może czegoś otworzyć daję mi to żebym jej pomogła.

To co mnie zastanawia to ten brak reakcji na imię.  I niepatrzenie w oczy podczas karmienia ale czy wszystkie dzieci muszą to robić?

Czy zawsze to oznacza autyzm? Lub inne zaburzenie? Czy dziecko może zacząć reagować później i rozwijać się prawidłowo? Będę wdzięczna jeśli ktoś podzieli się doświadczeniem

trepcia88

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 3
Odp: Brak reakcji na imię u rocznego dziecka
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2019, 12:33:11 »
Dodam jeszcze że na samo imię córka nie reaguje Ale gdy dodam do tego jakieś polecenie np. Kasiu zobacz, Kasiu chodź to wtedy reaguje. 
Słuch ma dobry.

kurgan

 • Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 29
Odp: Brak reakcji na imię u rocznego dziecka
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2019, 12:38:57 »
KTO Pani naopowiadał że " brak reakcji na imię u rocznego dziecka zawsze oznacza autyzm" ??? to niedorzeczne - zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozuje się na wielu płaszczyznach i wielotorowo - nigdy na podstawie jednej "niepokojącej rodziców" kwestii (tutaj . brak reakcji na imię). Polecam konsultacje ze specjalistami tak jak Pani do tej pory robiła (czyli psycholog dziecięcy, PPP itd) - życzę dużo spokoju i pozdrawiam serdecznie :)

trepcia88

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 3
Odp: Brak reakcji na imię u rocznego dziecka
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2019, 12:43:31 »
Dziękuję za odpowiedź.  Taką sugestię dostałam od pediatry na bilansie. 
Córka nie reagowała jak Pani dr mówiła jej imię i powiedziała że to może być objaw autyzmu.