Autor Wątek: Badania metaboliczne  (Przeczytany 891 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Emilia1000

• Nowicjusz
  • *
Badania metaboliczne
« dnia: Wrzesień 14, 2013, 01:47:38 »
POMOCY!!!!

Mam 4 letniego synka i podejrzenie Asbergera (pochodna autyzmu). Mamy do wykonania badania metaboliczne z tym, że nie mam kompletnie pojęcia co to za badania, gdzie się z tym zgłosić, czy takie badania są refundowane przez NFZ, jeśli nie to ile mogą kosztować, gdzie można wykonać takie badania???
Słyszałam o badaniach z włosów - co to za badanie???
Jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o autyzm i jego odmiany. Na domiar wszystkiego nie zauważyłabym u mojego synka nic niepokojącego do momentu gdy u znajomej córeczki na bilansie wykryto autyzm. Dopiero wtedy trochę poczytałam i zaczęłam zauważać wady u swojego synka. A ja cały czas myślałam, że on jest po prostu rozpieszczony i dlatego jest taki niegrzeczny i tak się dzieje.
Jestem załamana tym, że moje dziecko jest opóźnione w rozwoju, bo żaden lekarz nie określił jego zaburzeń jako zachowania typowo autystyczne. Synek rozróżnia kolory, umie liczyć do 10-ciu po polsku i angielsku zna kształty umie mówić (trochę niewyraźnie, ale jeśli chce żeby go ktoś zrozumiał to mówi wolno). Z tym, że urywa kontakt wzrokowy (nie mogę powiedzieć, że nie ma go w ogóle, bo jeśłi coś bardzo chce to potrafi trzymać twarz osoby do której mówi i patrzeć jej prosto w oczy) zdaża mu się chodzić na palcach (chyba, że zwrócę mu uwagę), szereguje zabawki kredki i inne rzeczy w grupy (z czego byłam bardzo zadowolona - do pewnego momentu), miłość i złość wyraża w sumie takimi samymi zachowaniami tzn: zaciska zęby i ściska osobę aż zgrzyta zębami. Synek jest alergikiem pokarmowym (skaza białkowa) i ma AZS (atopowe zapalenie skóry). Nie wiem czy to może mieć jakikolwiek związek z jego opóźnieniem rozwojowym.

Jeśli może mi ktoś doradzić czy zalecone badania metaboliczne mogą wykryć co się dzieje z moim synkiem i co było przyczyną tego zaburzenia to bardzo byłabym wdzięczna.

Patrycja30

• Kreatywny
  • TOMECZEK MY LOVE

zosia_

• Global Moderator
  • Zasłużony
Odp: Badania metaboliczne
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 14, 2013, 12:46:02 »
Autyzm to nie jest jakas jedna, konkretna choroba (zespół Aspergera również), to są zaburzenia rozwoju o różnym podłożu. U was podłożem moga być własnie różne nietolerancje pokarmowe. To się czesto zdarza i takie dzieci pieknie wychodza na prostą po wprowadzeniu diety, wyeliminowaniu alergenów. Chodzenie na palcach, zaciskanie, zgrzytanie - to są też wskazówki w kierunku układu pokarmowego. Nieharmonijny rozwój nie musi tez oznaczać opóżnienia rozwoju. Czesto inteligencja dzieci jest w normie  a nawet powyżej (szczególnie u ZA), jednak istnieja różne blokady, które sprawiają, że rozwój przebiega nieharmonijnie. Jedne sfery bywają opóznione  a inne dużo do przodu w stosunku do wieku.
Badania metaboliczne napewno warto zrobić. Większość można na NFZ ze skierowaniem, warto podobno i IMiD ale trzeba trochę za tym pobiegać. Sa tez badania na alergie odroczone IGG, które nie sa refundowane ale to mogą być jedne w lepiej wydanych pieniędzy (Immu Pro 300 albo jakies podobne).
Na początek poczytaj o diecie, o tranie, o naturalnym odchorowywaniu infekcji no i nie szczep więcej.
Poczytaj linki z mojej stopki.