Autor Wątek: dofinansowanie  (Przeczytany 1562 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

marta mama maji

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 40
dofinansowanie
« dnia: Wrzesień 10, 2003, 14:22:42 »
Mam pytanie.
Czy ktoś z Was korzystał może z dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny przyznawanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie?
Jak to wyglądało w praktyce?
pozdrawiam ciepło

mamawika

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 29
dofinansowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2003, 00:17:47 »
Próbuję Ci odpowiedzieć od kilku dni, ale ciągle coś szwankuje i jak naciskam shift to wracam na początek  '<img'> . Może dzisiaj się uda. Ja korzystałam już kilkukrotnie. Podstawą jest nieprzekroczenie progu coś ponad 1000 zł na osobę,w  tym roku składało się oświadczenie na druku z PCPR, oraz posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Jest kilka osobnych programów.
A) Najłatwiej, bo u nas póki są pieniądze (a były do końca roku) to z marszu, jest dostać zwrot wydatków na sprzęt refundowany przez NFZ: fotelik, wózek , okulary, pionizator itp.
1. trzeba mieć wniosek/receptę w przypadku okularów/ wydany przez uprawnionego lekarza: rehabilitacji, neurologa, ortopedę, okulistę itp.
2.  z nim należy udać się do właściwego oddziału NFZ, u nas w powiecie, aby go zarejestrować,
3. z tym wnioskiem do sklepu rehabilitacyjnego, producenta sprzętu, optyka (niepotrzebne skreślić), oni sami załatwiaja sprawę z NFZ.
4. Jeśli sprzęt przekracza limit cenowy, to po uprzednim uzgodnieniu, czy są pieniądze z PCPR albo się dopłaca samemu resztę i dostaje zwrot, albo prosi się o fakturę przelewową i oni sami płacą. Nie dostaje się żadnej decyzji, ani nie składa się żadnych wniosków.
Sprzęt dostaje się od ręki ( tak było w naszym przypadku).
Ważne!!! Na rachunku musi być napisane: koszt całkowity, koniecznie! że jest i ile wynosi refundacja z NFZ oraz ile jest dopłaty.

B) dopłata do turnusów rehabilitacyjnych.
Składa sie wniosek na druku pobranym z PCPR. Najpierw należy udać sie z nim do lekarza, także jakiegoś neurologa, rehabilitacji itp, a następnie złożyć wniosek i czekać. Dobrze jest już wiedzieć gdzie się chce jechać i kiedy, bo trzeba to wpisać. Musi być to placówka posiadajaca uprawnienia do prowadzenia turnusów rehabilitacyjnych. Dopłata to 600 z groszami na dziecko i 400 z groszami na opiekuna, jeśli lekarz napisze, że opieka jest niezbędna. PCRP przysyła odpowiedź. Za turnus płaci się tylko kwotę powyżej dofinansowania, w sanatorium składa się te wnioski i oni sami wypełniają resztę i dostają pieniądze od PCRP.
C) U nas w tym samym pokoju składa się wnioski finansowane przez PFRON , na likwidację barier w komunikacji ( my w ramach tego dostaliśmy 60 % dofinansowania do maty do hydromasażu - polecam dla całej rodziny), na likwidację barier architektonicznych ( u nas od trzech lat nie rozpatrywali żadnych wniosków, tylko zbierają, ale wiem , ze ludzie dostawali wcześniej pieniądze nawet na wymianę okien, trzeba tylko to umieć uzasadnić). '<img'>
Pozdrawiam,
Agata