Autor Wątek: Choroba Duhringa i alergia na gluten.  (Przeczytany 26166 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« dnia: Listopad 02, 2011, 23:05:02 »
Szukałam poprzez google i nic mi nie wyrzuciło ,że istnieje takiego na tym forum więc wklejam.

Często piszecie o wysypkach skórnych, poniżej więc  rozwinięcie tego tematu w kontekście specyficznego uczulenia na gluten objawiającego się właśnie na skórze:

Choroba Duhringa i alergia na gluten.

Choroba Duhringa to jedna z postaci klinicznych nietolerancji glutenu. Nazywana bywa też skórną postacią celiakii. Według innych może towarzyszyć celiakii. Inne nazwy to opryszczkowate zapalenie skóry, zespół jelitowo-skórny.

Jak już wspomniałam jest to skórna manifestacja nietolerancji glutenu. Wiadomo, że ma ona zdefiniowane predyspozycje genetyczne, identyczne jak w przypadku celiakii. Dlatego też w związku z Pani pytaniem istnieje ryzyko wystąpienia choroby u dziecka, jeśli rodzic choruje. Choroba występuje też często w rodzinach, w których są chorzy na celiakię. Proszę jednak pamiętać, że wprawdzie ryzyko jest zwiększone, jednak nie oznacza to, że dziecko musi zachorować.

Choroba częściej występuje u płci męskiej. Podobnie jak w przypadku celiakii istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na inne choroby autoimmunologiczne jak toczeń trzewny, miastenia , reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie tarczycy, czy zespół Sjogrena. Powikłaniom autoimmunologicznym sprzyja przewlekłe nieprzestrzeganie diety bezglutenowej.

Choroba ujawnia się zwykle w późniejszym wieku niż celiakia. Średni wiek wystąpienia objawów to 35 lat, jednak może to nastąpić również w okresie dziecięcym.

Podstawą leczenia potwierdzonej choroby jest dieta bezglutenowa.

http://abcalergia.pl/pytania/choroba-duhringa


Choroba trzewna - obraz kliniczny, diagnostyka serologiczna

http://www.czytelniamedyczna.pl/616,choroba-trzewna-obraz-kliniczny-diagnostyka-serologiczna.html
cytat:
Choroba Duhringa w okresie nasilonych zmian skórnych   - w skórze odkładane są złogi IgA. Można nie wykryć IgAEMA. Zalecane jest oznaczanie IgGAGA

cytat:
Zaburzenia neurologiczne i psychiczne, próby samobójcze
Nieleczeni chorzy często cechują się nadmierną pobudliwością nerwową, negatywizmem. W jednym ze szwedzkich badań stwierdzono objawy psychiatryczne w okresie poprzedzającym postawienie rozpoznania u 21% dorosłych pacjentów. Choroba trzewna powinna być rozważona u każdego pacjenta z depresją o ile nie reaguje na zastosowane leczenie przeciwdepresyjne. Wielokrotnie opisywano próby samobójcze u chorych z nierozpoznaną celiakią, których stan zdrowia psychicznego ulegał szybkiej poprawie po zastosowaniu diety bezglutenowej.
Padaczka występuje u 5% chorych. Wśród pacjentów z „idiopatyczną” neuropatią, ataksją, miopatią i padaczką ze zwapnieniami w okolicy potylicznej często jest rozpoznawana celiakia. Przyczyna występowania zaburzeń psychicznych i neurologicznych w celiakii nie jest poznana, być może znaczenie ma zwiększona przepuszczalność błony śluzowej jelit dla toksycznych substancji, niedobór kwasu foliowego (i innych witamin: B6, B12, E) czy uszkodzenie naczyń mózgowych. Fizjologicznie stężenia folacyny są trzykrotnie wyższe w płynie mózgowo-rdzeniowym niż we krwi. Szczególnie dużą zawartość witaminy wykazano w części przysynaptycznej neuronów w oun. Niskie stężenia folacyny występują u 10-50% chorych psychicznie. Ostatnio wykazano, że surowice nieleczonych chorych zawierają przeciwciała klasy IgA reagujące z antygenami naczyń mózgowych, przy czym powyższych przeciwciał nie stwierdzano po zastosowaniu diety.

*
 w linku dużo, dużo więcej polecam !!!!! Sylwia


Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

sylwiamama

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 908
 • google:facebook Sylwia Kowalska dietetyk
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 02, 2011, 23:09:24 »
http://www.czytelniamedyczna.pl/709,celiakia-wyzwanie-trzeciego-tysiaclecia.html

cytat:

Tabela 2. Objawy kliniczne i nieprawidłowości w badaniach biochemicznych ("o nieustalonej etiologii"), które mogą być wskazaniem do wykonania badań przesiewowych w kierunku celiakii skąpoobjawowej.
- niedobór wysokości ciała*,
- niedobór masy ciała/utrata masy ciała,
- opóźnienie dojrzewania płciowego,
- zaburzenia miesiączkowania,
- bezpłodność,
- obniżenie libido, niepowodzenia ciążowe (poronienia, niska masa urodzeniowa** oraz wady wrodzone zależne od niedoborów witaminowych u potomstwa),
- obniżenie potencji,
- osteoporoza, bóle kostne,
- opóźnione ząbkowanie, hipoplazja szkliwa zębowego,
- nawrotowe afty w jamie ustnej*, zapalenie czerwieni warg, zapalenie języka,
- nawracające bóle brzucha, wymioty,
- wgłobienie jelita (szczególnie nawracające),
- wypadanie śluzówki odbytu u małych dzieci (częściej występuje w mukowiscydozie !),
- stolce tłuszczowe, przewlekająca się biegunka (biegunka nocna !)***,
- wzdęcia, zaparcia***,
- zmiany skórne typu opryszczkowatego,
- hiposplenizm****,
- ataksja, obwodowa neuropatia, miopatia, padaczka ze zwapnieniami w mózgu,
- drażliwość, znużenie, zaburzenia koncentracji, depresja (próby samobójcze w wywiadzie), schizofrenia, paranoja, zespół Korsakowa, lekooporne choroby psychiczne,
- zapalenia naczyń,
- pałeczkowatość palców, wklęsłość płytek paznokciowych (koilonychia),
- zapalenia stawów,
- anemia, leukopenia, trombocytopenia,
- bolesne skurcze mięśni, tężyczka,
- dyspepsja,
- niedobór żelaza*,
- niedobór cynku, magnezu,
- niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (np. D - krzywica, osteopenia; K - krwawienia z nosa, hipoprotrombinemia) i w wodzie,
- hipoproteinemia (obrzęki, wodobrzusze),
- hipertransaminazemia.

 POLECAM RYCINĘ 1 PODANE WSZYSTKIE ZALECANE I NIEZALECANE !!!

Ryc. 1. Taksonomia roślin zbożowych zalecanych i przeciwwskazanych w żywieniu pacjentów z chorobą trzewną.

*

I JESZCZE TUTAJ BO PODAJĄ PIŚMIENNICTWO W TYM:

http://www.forumpediatryczne.pl/txt/a,1959,2,choroba-duhringa-skorna-postac-celiakii-box-art

Miklaszewska M., Szybejko-Machaj G.: Choroba Duhringa. Zapalenie opryszczkowe skóry. Standardy Medyczne, 2004, 6: 697-699.

*

http://pl.wikipedia.org/wiki/Celiakia

Celiakia (choroba trzewna, sprue nietropikalna, enteropatia z nadwrażliwości na gluten) – schorzenie polegające na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego związanych z nietolerancją glutenu zawartego w zbożach. Nieprawidłowa reakcja immunologiczna wywoływana jest nadmierną odpowiedzią immunologiczną na grupę białek zbożowych zwanych prolaminami, a dokładniej na pochodzące z nich frakcje: gliadynę (w pszenicy), sekalinę (w jęczmieniu), hordeinę (w życie). Istnieją sprzeczne dane co do toksyczności owsa. Grupa fińskich badaczy wykazała[1], że stosowanie płatków owsianych nie pogarsza obrazu histologicznego, ani zmian w badaniach serologicznych. Inne badania też wskazują na bezpieczeństwo owsa[2].« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2011, 23:20:44 wysłany przez sylwiamama »
Bartek - ur.19-08-02.Opóźnienie w rozwoju z cech.autyst.01.06 Navicula Łódź.Potem autyzm. Dieta niskowęglwodanowa wg lekarza z :www.dietaoptymalna.com

www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

Dietetyk:Sylwia Kowalska

platynka

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 876
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 19, 2013, 16:08:02 »
Właśnie jestem w trakcie diagnozowania U MNIE choroby Duhringa.
Moje problemy ze skórą nie są alergią, nie pomogły kulki mocy, udałam się do "lekarza farmaceutycznego" i Bogu dzięki bo może jest dla mnie ratunek, a powiem szczerze - ledwo już żyję :(

Jeśli mogę cokolwiek doradzić u dzieci, zanim przejdą na dietę bg - radzę jednak wykonać diagnostykę w kierunku celiakii. Ja tego nie zrobiłam, Pitka od razu "odglutenowiłam" i bardzo bardzo żałuję.
Jestem na forum celiakii i czytam, jak często ta choroba pozostaje niezdiagnozowana a staje się coraz powszechniejsza
Radzę zwłaszcza rodzicom, których dzieci mają kłopoty z wzrostem i/lub wagą, zresztą jest szereg innych "objawów" które mogą niepokoić, a objawy autystyczne są jednymi z nich.

Można wykonać oczywiście badanie genetyczne niezależnie od diety bg, ale jest ono jedynie wykluczające a nie potwierdzające.
Jagódka - 10.2007
Piotruś - 03.2011 (w trakcie diagnozy)
"Dziecko jest miłością, która stała się widzialna"

zosia_

 • Global Moderator
 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 8011
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2013, 16:15:35 »
Tradycyjne badanie może nie być ani potwierdzające ani wykluczajace :( Wszystko zalezy od akurat pobranego wycinka.

platynka

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 876
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2013, 16:31:12 »
Współczesna diagnostyka wskazuje na kilka badań, które jednak wskazują na c. Podobno wystarczy obecność jednego z przeciwciał w surowicy plus wycinek dwunastnicy z określeniem stopnia zaniku kosmków w skali Marsha.
W każdym razie jest to cholernie istotna sprawa i warto - naprawdę warto - zrobić tą diagnostykę, przynajmniej przeciwciała z krwi :/
Jagódka - 10.2007
Piotruś - 03.2011 (w trakcie diagnozy)
"Dziecko jest miłością, która stała się widzialna"

Abril

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 785
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 19, 2013, 17:58:36 »
My robiliśmy diagnopstyke w kierunku celiakii
Z krwi wyniki były fatalne - potwierdziły na 100% celiakie ale reszta badań w tym endoskopia nie potwierdziły  :-\ poza tym syn miał niską mase ciała (niedowaga dochodziła do 9kg i więcej) i mało rósł Jednak jestesmy na diecie bg i po wprowadzeniu po 2 miesiącach zaczął i rosnąć i tyć  :P

platynka

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 876
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 19, 2013, 19:53:46 »
czyli najwyraźniej ma celiakię, przydałoby się zrobić genetyczne, to by pewnie potwierdziło

Mój lekarz mówi, że jest mnóstwo przypadków niezdiagnozowanej celiakii, mnóstwo.
Popatrzcie na te objawy, które mamasylwia wkleiła wyżej.
Afty, słabe włosy, zmęczenie, cienie pod oczami., tych objawów jest mnostwo
Niektórzy żyją z celikakią całe życie, bez diety, wyniszczając sie powoli :/ często prowadzi ona do nowotworów złośliwych jelita.

Jelito łysieje podobno partiami a nie jednolicie, dlatego wycinek nie zawsze jest miarodajny.
Jagódka - 10.2007
Piotruś - 03.2011 (w trakcie diagnozy)
"Dziecko jest miłością, która stała się widzialna"

Abril

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 785
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 20, 2013, 13:38:07 »
platynko tak on ma celiakie tzw potencjalną
Cytuj
Celiakia potencjalna
Za potencjalne są uważane przypadki, gdy w surowicy występują markery pozytywne, a biopsja jelit jest normalna.
U pacjentów z celiakią potencjalną może z czasem powstać rozpoznawalne uszkodzenie układu trawiennego. Często celiakia w postaci ukrytej pojawia się u osób cierpiących na patologie autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca insulinozależna i zapalenie tarczycy, zespoły Downa, Turnera i Williamsa, oraz niedobór IgA.
Śluzówka jelita normalna, Atrofia II stopnia i Atrofia stopnia IIIc.

ale lekarz gastrolog nic nam nie powiedziała o tym  >:( baaaa stwierdziła po wynikach z endoskopii że "ja nie wiem co pani synowi jest bo wyniki ma dobre"
stwierdzono tylko refluks żołądkowo-przełykowy co jest bzdurą bo mój syn wtedy nie miał żadnych dolegliwości wskazujących na to schorzenie (i nie ma do tej pory)

platynka

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 876
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 20, 2013, 14:50:37 »
zobacz Abril tu są najnowsze wytyczne dotyczące diagnozowania celiakii
http://www.celiakia.pl/diagnoza/

Jagódka - 10.2007
Piotruś - 03.2011 (w trakcie diagnozy)
"Dziecko jest miłością, która stała się widzialna"

Abril

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 785
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 20, 2013, 18:08:42 »
zobacz Abril tu są najnowsze wytyczne dotyczące diagnozowania celiakii
http://www.celiakia.pl/diagnoza/
dziękuje

goniaj

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 3
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 29, 2013, 22:05:47 »
Witam! Tydzien temu dowiedziałam sie ze mam chorobe duhringa, ktora została potwierdzona  na podstawie tylko wycinka skory!od jakiegoś czasu noce byly dla mnie jednym wielkim koszmarem miałam wrażenie ze cale moje ciało mnie piecze i swędzi! od tygodnia używam maści i jest o niebo lepiej. Wszędzie jest napisane ze ta choroba wiąże sie z dieta bezglutenowa a lekarz ktory wykrył u mnie ta chorobe nie powiedzial mi ze mam przejść na diete bezglutenową. 

platynka

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 876
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 29, 2013, 22:14:54 »
dziwne, dieta bg jest PODSTAWĄ leczenia Duhringa, to jakiś imbecyl a nie lekarz.
I o jakiej maści piszesz ? na skórne wariacje przy Duhringu bierze się lek Dapson z tego co wiem.
U mnie Duhringa na razie wykluczono, wszystkie przeciwciała na celiakię ujemne, z wycinka też nie wyszła. A szkoda, bo dalej swędzi masakrycznie
Jagódka - 10.2007
Piotruś - 03.2011 (w trakcie diagnozy)
"Dziecko jest miłością, która stała się widzialna"

goniaj

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 3
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 29, 2013, 22:22:33 »
teraz czekam na pismo-zgode z ministerstwa zdrowia na jakies lekarstwo ktore bedzie sprowadzane z zagranicy ps nazwy tego leku lekarz mi nie raczył powiedziec! >:( maść nazywa sie BELOSALIC

platynka

 • Zasłużony
 • *****
 • Wiadomości: 876
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 29, 2013, 22:29:09 »
a tak, Dapson sprowadza się importem docelowym, niestety nie ma tego leku w Polsce. Znajdź dobrą aptekę a najlepiej - jakby Ci znajomi za granicą załatwili, bo niestety ale możesz czekać kilka miesięcy :(
i polecam to forum
http://forum.celiakia.pl/index.php
Jagódka - 10.2007
Piotruś - 03.2011 (w trakcie diagnozy)
"Dziecko jest miłością, która stała się widzialna"

goniaj

 • Nowicjusz
 • *
 • Wiadomości: 3
Odp: Choroba Duhringa i alergia na gluten.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 29, 2013, 22:41:36 »
dzięki za podpowiedz na pewno tak zrobie z tym lekiem ;D jeszcze mnie interesuje jedna sprawa czy moj 7 letni synek tez moze mieć ta chorobe mimo iz ma alergie na nabiał?