Autor Wątek: Alergia a nietolerancja - proszę o pomoc  (Przeczytany 46039 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

apple

• Zasłużony
Alergia a nietolerancja - proszę o pomoc
« dnia: Lipiec 02, 2012, 20:11:55 »
Jestem w szoku. Rok temu robiłam badania na późne nietolerancje pokarmowe i na podstawie wyników tego testu mała miała ustaloną dietę, a że badanie bardzo mało nietolerancji, a właściwie tylko jedną, mogła jeść praktycznie wszystko, poza cukrem, mlekiem i glutenem oczywiście. Ostatnio byłam u innego lekarza, który stwierdził, że na podstawie tego testu nie powinno się ustalać diety, tylko na podstawie testu na alergie. I w ogóle dziwne, że dziecku wyszła tylko jedna słaba nietolerancja, że pewnie było za młode, niedojrzałe jeszcze, bo żadne tak nie ma. Zawsze wychodzi przynajmniej kilka. Czy ktoś z Was może mi wyjaśnić różnicę między tymi testami i czy muszę zrobić na alergie, bo ten się nie liczy?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2013, 12:49:54 wysłany przez apple »
'08
2 lata#ALA
DMSA, COMBO
'11
zdrów, nieszczepiony

www.bioautyzm.pl
www.pdm.org.pl

zosia_

• Global Moderator
  • Zasłużony
Odp: Alergia a nietolerancja - proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 02, 2012, 21:05:34 »
Nie wiem czy tamten był własciwy, czy nie, nie znam się na tych testach. Ale przez rok to bardzo dużo może się pod tym wzgledem zmienić i warto zrobić nowe badania (może inne?). Ja bym zrobiła przede wszystkim Imu Pro bo takich to się gołym okiem po reakcjach nie zauwazy a mogą mocno namieszać.

apple

• Zasłużony
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 02, 2012, 21:10:36 »
Tzn. tak do testu na alergie i tak się przymierzam, tylko chodziło mi o to, czy tamten faktycznie był taki, na podstawie którego ustalona dieta była nieważna...? bo rok czasu na złej diecie... pomimo testu pod okiem lekarza, to wiecie - szlak trafia...
'08
2 lata#ALA
DMSA, COMBO
'11
zdrów, nieszczepiony

www.bioautyzm.pl
www.pdm.org.pl

Garofano

• Aktywny
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 03, 2012, 14:45:34 »
apple - tak jak napisala zosia - przez rok moglo sie wiele zmienic i zalecona dieta moglabyc OK. Wydaje mi sie, ze ten test, do którego podalas link, mozna zrobic w domu. Nazywa sie "Food Detective".
Patryk - 02.12.2007
Tinus - [Antybiotyki, MMR, Pentavac, BCG, tabletki antykoncepcyjne]

Lilianna22

• Zasłużony
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 03, 2012, 17:27:16 »
Apple,
zgadzam się z tym, że mogły się zmienić alergeny i ich stopień, na które twoje dziecko jest wrażliwe w porównaniu z testami.
Odpowiem ci na twoje pytanie z własnego doświadczenia. Testy IgG robione przez dr Cubałę to testy na alergię odroczoną i sa to inne niż klasyczne testy IgE badające reakcję natychmiastowa na dany alergen. Te drugie testy (poziom IgE) są uznawane przez alergologów i powszechnie wykonywane dzieciom i na ich podstawie alergolog zaleca postępowanie. Badań na alergię odroczoną (IgG) nie robi sie w Polsce na NFZ, stąd też alergolodzy nawet nie chcą oglądać tych wyników bo są niezgodne z "polityką leczenia alergii".
Z moich doświadczeń wynika, że testy IgE sa mniej czułe i wychodzą pozytywnie jesli jest duża alergia i ty sama zdążysz się zorientować na co, nie sa w stanie "wyłapać" alergii odroczonej czyli reakcji alergicznej, która pojawia się w 2-3 dobie po zetknięciu z alergenem, na NFZ bada się niewielką grupe najbardziej popularnych alergenów, tymczasem dziecko może mieć alergię na coś mało popularnego, np. jakąś przyprawę.
Jesli miałabym coś poradzić, to zrobiłabym dla świętego spokoju testy IgE na NFZ (całkowite IgE i te alergeny, ktore zleci lekarz) i dodatkowo, jesli dziecko jest alergiczne i masz wolne środki test ImuPro w Poznaniu albo Imupro100 albo jesli jest dużo alergii Imupro300 (testy badają tylko alergeny żywnościowe).

apple

• Zasłużony
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 04, 2012, 10:56:30 »
dzięki Lillianna,
rok temu robiłam również poniższe testy:

Immunoglobuliny w normie oprócz IgE całk.
IgG: 7,28 (4,53-9,16)
IgM: 1,04 (0,40-2,30)
IgA: 0,47 (0,20-1,00)
IgE całkowite: 62,81 (Norma:60) H

Mała ogólnie wydaje mi się nie jest dzieckiem alergicznym, nie ma zmian skórnych, nie słyszę też, żeby coś w jelitach grało.
Ewidentnie reaguje na cukier z wiadomych względów.
i tak chyba przymierzam się do ImunoPro...
'08
2 lata#ALA
DMSA, COMBO
'11
zdrów, nieszczepiony

www.bioautyzm.pl
www.pdm.org.pl

Lilianna22

• Zasłużony
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2012, 14:03:36 »
Apple te wyniki wskazuja, ze alergia jest niewielka. Podwyzszenie ige troche powyzej normy to naprawde nic. Moj syn mial te norme przekroczona  4-5 razy.
Ja bym powtorzyla ige calkowite, jesli nadal bedzie takie niskie a nie widzisz objawow alergii skornych, jelitowych i ukladu oddechowego to prawdopodobnie tez nic strasznego nie wyjdzie w imupro.
Jesli chcesz dodatkowo trzymac diete bm/ bg to wlasciwie bylaby tu kwestia zbilansowania diety i suplementacja wapniem.
A co ci wyszlo w tych testach u dr Cubaly i z jakim lekarzem pozniej rozmawialas?

apple

• Zasłużony
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2012, 15:13:10 »
alergie skórne to tylko na ukąszenia owadów - w sensie opuchlizna,
czasami troszkę pokasływała, ale wiązałam to z die offem lub jakąś infekcją, przez jakiś czas miała też gęsty katar, ale to ze słabymi nadnerczami wiązałam, ale to jakaś alergia może być?
Wapniem ją suplementuję już ponad rok, z dietą mam problem, bo mała ostatnio nic sama nie chce jej, muszę jej wciskać.
Z objawów jelitowcyh to bardziej kupy łączę z dysbiozą, podobnie brzydki oddech, ale raczej brzuszek ją nie boli, nie widzę związku z pokarmami.
W tamtych testach z pośród tych 46 pokarmów wyszła mi tylko słaba nietolerancja na gluten (wiążę to z zatruciem)
A rozmawiałam z lekarzem pediatrą, który uważał, że Food Detective to co innego niż ten nasz, ale może się mylił.
'08
2 lata#ALA
DMSA, COMBO
'11
zdrów, nieszczepiony

www.bioautyzm.pl
www.pdm.org.pl

Lilianna22

• Zasłużony
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 04, 2012, 16:05:13 »
Mozesz napisac do labu w Poznaniu, ktory robi imupro zeby przeslali ci cennik i spis alergenow, ktore badaja w ramach danego testu to zbaczysz co w waszym przypadku ewentualnie ma sens.

platynka

• Zasłużony
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 04, 2012, 22:06:46 »
ImuPro to badanie na alergie odroczone (IgG) i to, co robi Cubała to też IgG. To te same badania chyba, tylko różnią się liczbą alergenów.

U Cubały 46 alergenów kosztuje coś koło 460 zł chyba z tego, co pamiętam.

Aha, ImuPro robią w Poznaniu u dzieci POWYŻEJ 18 MIESIĄCA ŻYCIA.
Dla mnie to było istotne, bo robiłam u Cubały, jak maluch miał 12 miesięcy
Jagódka - 10.2007
Piotruś - 03.2011 (w trakcie diagnozy)
"Dziecko jest miłością, która stała się widzialna"

apple

• Zasłużony
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 04, 2012, 22:36:01 »
Platynko, na nietolerancje właśnie, a nie na alergie. A mnie tamten lekarz powiedział, że trzeba na alergie zrobić, ale skoro ImuPro też jest na nietolerancje..gubię się:)
'08
2 lata#ALA
DMSA, COMBO
'11
zdrów, nieszczepiony

www.bioautyzm.pl
www.pdm.org.pl

platynka

• Zasłużony
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 04, 2012, 23:00:43 »
Mi się wydaje, że jemu chodziło o IgE po prostu
Wielu lekarzy nie wierzy w IgG, zauważyłam, że często nie mają o tym pojęcia..
ja powiedziałam swojej, że wyszła nam nietolerancja na mleko w klasie IgG a ona do mnie: a zauważyła pani jakieś objawy? Nie? E, to chyba nie trzeba diety wprowadzać..
dla lekarza jak nie ma wysypki, suchej skóry, to nie ma też alergii. Coś takiego, jak nieszczelne jelito, to dla nich czarna magia  ::)

Swoją drogą jak teraz będę u Cubały to chyba zrobię znowu ten test, może coś się zmieniło, bo wtedy mieliśmy jaja, owies, mleko krowie i cytrusy
Życie bez jajek jest dość trudne :) zwłaszcza dla mnie (karmie cycem)
Jagódka - 10.2007
Piotruś - 03.2011 (w trakcie diagnozy)
"Dziecko jest miłością, która stała się widzialna"

mama_Dyzia

• Zasłużony
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 04, 2012, 23:39:12 »
Apple.....problem polega na tym ze to dwa rózne badania. Rozmawialam z alergologami i oni nie uznaja tych badań ktore robi Poznan.... oni opieraja sie na IgE i testach skornych. Tymczasem w ImuPro wychodza alergie ktore nigdy by nie wyszly podczas badań z IgE. Zgadzam sie tutaj z platynka .... Generalnie jesli masz badania ktore robilas u MCK to mysle ze sa one dobre Natomiast mozesz zrobic taki normalny panel alergiczny z IgE......ale moze byc tak ze nic nie wyjdzie a dziecko  i tak ma reakcje alergiczne...tyle ze własni odroczone.....

Swoja droga zgadzam sie tutaj z platynka...lekarze uzaja co za alergie jak sa reakcje ..... i czasami lecza dzieci na astme np a to po prostu alergia odroczona.
(...)Stanie się cud i poczujesz w sobie moc,
taka moc, co rozjasni mrok(...)
Dyziek  02.2009 (autyzm dziecięcy)
Dyziek 56 # 10 ALA
             5 # 1,56 DMSA

T.S. DPT 3 # 10 M

apple

• Zasłużony
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 04, 2012, 23:59:13 »
Dzięki Dziewczyny, wszystko razem jak wezmę, to trochę rozjaśnia obraz.
'08
2 lata#ALA
DMSA, COMBO
'11
zdrów, nieszczepiony

www.bioautyzm.pl
www.pdm.org.pl

Lilianna22

• Zasłużony
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 05, 2012, 00:02:10 »
Z tego co wiem to nietolerancja i alergia stosuje sie potocznie zamiennie. Dr. Cubala i jej testy oraz imupro badaja alergie igg -zalezne (czyli odroczone - objawy moga wystapic nawet po 2-3 dobach) a lekarz pediatra mowi o alergii badanej poziomem ige czyli reakcji natychmiastowej. Tak, ze jesli dzieciak ma silna alergie to wyjdzie ci i na badaniu igg i na ige, jesli ma lekka, to wyjdzie raczej tylko na igg.
Z mojego doswiadczenia wynika, ze jakbym kierowala sie wynikami ige to moj syn wlasciwie nie potrzebowalby diety, ale mial taka nadwrazliwosc na rozne pokarmy, ze wymiotowal lub mial biegunke niemal natychmiast po zjedzeniu tego alergenu. Na testach ige mial alergie w najnizszej klasie, na testach igg w najwyzszej. Chociaz tutaj akurat po objawach wiadomo bylo co szkodzi.